Sigara İçen Kadınlarda Rahim Ağzı Kanseri Riski

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekoloji Onkoloji Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aytekin Altıntaş, sigara içen kadınlarda rahim ağzı kanserinin daha çok görüldüğünü söyledi.
  Altıntaş, Ç.Ü Yaşam Boyu Öğrenme Programı Balcalı Eğitim Günleri kapsamında düzenlenen ”Kadın kanserinde erken tanı ve korunma” konulu konferansta, erken teşhisin önemi ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi verdi.

  Akıntı, ilişki sonrası kanama, kaşıntı, kanama düzensizliği, 40′lı yaşlardan sonra ve menopoza girildiğinde sürekli kanamaların kanser belirtisi olabileceğini ifade eden Altıntaş, ”Bu kanser türü sigara içenlerde daha çok görülüyor. Ayrıca, erken yaşta cinsel ilişkiye başlayan, partneri çok olan, sık doğum yapanlarda da risk yüksek” dedi.
  Kadın cinsel organlarındaki kanserlere HPV mikrobunun neden olduğunu vurgulayan Altıntaş, şunları kaydetti: ”HPV mikrobu cinsel ilişkiyle bulaşıyor. Bu mikrobun bazı tipleri rahim ağzı kanserinin gelişmesine neden oluyor. Bu mikrop batıda çok yaygın ve kadınların yüzde 70-80′inde var. Tek eşlilik, cinsel ilişkide prezervatif kullanma ve aşılama ile mikrop önlenebilir.’