Sakın Beddua Etmeyin

BERKİTO Üye
Yezid b. Meysere' den : Sana iyi davranmayan adama beddua ederken , Allah sana şöyle buyurur: Ey kulum! Başkası da sana beddua ediyor. İstersen hem senin yaptığın bedduanı , hemde sana yapılan bedduayı kabul edelim. Yahut ikinizi de kıyamete erteleyelim.
İbrahim Temimi Hz. kendisine haksızlık eden kimse için beddua etmez ve " İşlediği zulüm sebebiyle yüklendiği günah ona yeter! derdi.
Adamın biri Abdullah b. mübarek' in yanına gelip çocuğundan şikayette bulundu.İbn-i Mübarek ona "Hiç çocuğuna beddua ettin mi?" diye sordu. Adam " Evet! " deyince İbn-i Mübarek :" Daha ne şikayet ediyorsun?
Rebi b. Heysem hiçkimseye beddua etmez; başına gelen herşeyi Rabbinden bilr tevekkülle karşılardı. Birgün namaz kılarken 20 bin dirhem değerindeki atının çalındığını gördü. Fakat ne namazı bozdu,ne üzüldü. Yanındakiler " Yazık oldu atına! " derlerken o " Atın yularını çözerken adamı gördüm " dedi. Çevresindekiler " Peki neden mani olmadın " dediklerinde " Atımdan daha sevimli birşeyle, yani namazla meşguldüm. Onu bozamazdım. Yanındakiler hırsıza beddua ya başlayınca Rebi b. Heysem mani olup :Hayır beddua etmeyin ! Atımı ona hediye ettim, sadakam olsun. cevabını verdi.
Çocuğunu bedduanla sen bozmuşsun " cevabını verdi.
Umarım bunlar bize de ders olur !