Rüyalar kayıt edilebilir mi?

Rüya Tabirleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Rüyalar kayıt edilebilir mi?

  RÜYA ELEKTRONİK CİHAZLARLA TESBİT EDİLEBİBİLİR Mİ? Dr. Kleitman, uykularını müşahede altında tuttuğu kimselerin (EEG) elektroensefalogranik ve (EKG) elektrokardiagramlarını cihazlarla tespite başladı. Bu çalışmaların sonucunda; rüyanın varlığına delil olarak gösterdiği göz hareketlerine , heyecana bağlı kalp atışlarını da ilave etmiş oldu.
  EEG'nin verdiği sonuç oldukça dikkat çekiciydi. Rüyanın başladığı andan itibaren, ağır bir ahenk içinde devam eden uyku halini gösteren çizgiler ritmik bir hal alıyor, uyanıklık halindeki şekilleriyle cihazın kağıt şeridi üzerine kaydoluyordu.
  Sekiz kişi üzerinde yapılan bu deneyler on gün devam etti. Her defasında elektronik cihazın kaydettiği eğri büğrü çizgiler dikkatle incelendi. Ve şu sonuca varıldı: Rüya, uykunun yüzde yirmilik bir bölümünü teşkil etmektedir. Bu durumda ; sekiz saat uyuyan bir insanın uykusunun ilk saati ağır ve rüyasız geçmektedir. Bundan sonraki on dakika içinde rüya görülmekte ve sonra yine bir buçuk saat sürecek ağır uyku devresi başlamaktadır. Sonra yirmi dakikalık bir rüya ve yine bir buçuk saatlik ağır uyku... Uykunun bundan sonraki kısmında ise otuz dakikalık bir rüya faslı daha vardır.
  Nihayet yine uyku ve onu da uyanma takip eder.

   
 2. elecTRo

  elecTRo Üyeee

  ellerine sağlık parylaşım için
   
 3. MilitaNs

  MilitaNs Yeni Üye

  hmm iglincc ben hic ruya hatirlamam yani g,rmüyyom sanirim ama sabah kalktigimda bi düs gibi biseyler gormus gibi olurum baska yok oda genelde pc le iglili oluyor
   
 4. NymO

  NymO Değişik Yönetici

  rüyanı kayd edip de napıcın doru dopu 2sn bılemedın 3

  ben bıkere yatıyodum kalkmısım, ama ruhum kalkmamıs elimde battanıye geziomusum hatırlamıyom ben battaniyeleri atmısım alın bunlar websiteleri napıyosanız yapın dıe geri gidip yatmısım :d ruh nerde ?
   
 5. OgUzHaN10

  OgUzHaN10 Üye

  Harbiden güzel bir hikaye :D

  Ben kalkmışım ama ruhum kalkmamış :D
   
 6. -uykucusirin-

  -uykucusirin- KVP Hayranı

  bende uykumda konuşuyomuşum:D:D:D ama tam anlaşılmıomuş:D