Premenstruel Sendrom (Adet Öncesi Gerginlik)

Sağlık Merkezi bölümünde yer alan bu konu SaMeT46 tarafından paylaşıldı.

 1. SaMeT46

  SaMeT46 Moderatör

  Adet görmeden önceki dönemde yaşanan sinirlilik, gerginlik, duygusal labilite, depresyon, baş ağrısı, göğüs gerginliği ve karında gaz şikayeti gibi bir çok yakınmayı içine alan bir durumdur. Şikayetler adet periyodunun luteal fazı boyunca yani adetten önceki yaklaşık 14 günlük dönemde olur. Adetten hemen önce şiddetlenir ve adetle birlikte kaybolur.

  Premenstruel sendrom adet periyodu boyunca kan dolaşımındaki hormonlardaki değişiklikler neticesinde olmaktadır. Premenstruel sendrom yakınması olan kadınların yakınmaları kişiden kişiye farklılık gösterir. Bir kadında sinirlilik belirginken bir diğerinde göğüslerde gerginlik ve ağrı ana şikayet konusu olabilir. Benzer şekilde aynı kadında adetten adete de yakınmalar değişebilir.

  Premenstruel sendromla ilgili yakınmalar :
  - Baş ağrısı
  - Bulantı, kusma
  - Depresyon
  - Duygusal labilite
  - Eklem ağrısı
  - Gazlanma
  - Göğüslerde şişme ve ağrı
  - Hafıza kaybı
  - Halsizlik
  - Kabızlık
  - Kasıklarda ağrı hissi
  - Kilo alma
  - Kolay öfkelenme
  - Konsantarsyon güçlüğü
  - Ödem ve şişkinlik
  - Sıcak basmaları
  - Sırt ve bel ağrısı
  - Sinirlilik
  - Sivilcelenme
  - Uykusuzluk

  Permenstruel sendromun tedavisinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Tedavi prensipleri genellikle kanda oluşan hormon değişikliklerini ayarlamak üzerinedir. Bu amaçla en çok doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Tedavi olarak kadının baskın olan semptomuna yönelik ilaç tedavisi de uygulanabilir. Söz gelimi vucutta sıvı toplanması ve şişme şikayeti varsa hafif bir idrar söktürücü bu dönemde alınırken aynı zamanda tuz ve sıvı alımının kısıtlanması faydalı olacaktır. Baş ağrısı gibi ağrının ön planda olduğu semtomlarda ağrı kesiciler kullanılabilir. Adet öncesi dönemde sinirlilik, depresyon ve duygusal labilite yakınmaları gibi psikolojik semptomları olan kadınlarda ise antidepressan ilaçlar oldukca etkilidir.