Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılıyor

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılacak mı?
  [​IMG]
  Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla, 'Özel Yetkili Mahkeme'lerin kaldırılmasına ilişkin düzenleme 3. yargı paketinin içine alındı. Paket 1 Temmuz'dan önce Meclis'e gelecek.

  Daha önce yetkilerinin sınırlandırılması gündeme gelen ancak tartışmaların ardından bir süre için askıya alınan 'Özel Yetkili Mahkeme'lerle ilgili, Başbakan Erdoğan'dan talimat geldi.

  Erdoğan, bu mahkemelerin kaldırılmasının 3. yargı paketinin içine konulması talimatını verirken, çalışma Başbakan Yardımcısı Bozdağ başkanlığındaki komisyonca hafta sonuna kadar tamamlanacak.

  Sürpriz karar Bakanlar Kurulu'ndaki ve MYK'daki değerlendirmeler sonunda alınırken, paketin, TBMM 1 Temmuz'da tatile girmeden çıkarılması hedefleniyor.

  Ak Parti'nin hukukçuları, mahkemelerin kaldırılmasından sonra devam eden davalarla ilgili boşluk doğmaması ve bundan sonra darbe, terör gibi ağır suçlara hangi mahkemenin bakacağı konusuna çözüm bulmak için formül arayışına girdi.

  Gelinen son noktada, ÖYM'ler kaldırıldıktan sonra darbe ve terör gibi nitelikli suçlar için 'bölgesel yapı' oluşturulacağı ve mevcut bazı mahkemelere görev verileceği belirtiliyor.

  Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, pakete muhalefetten de destek geldi.