NASA, ISS'e ikmal için özel şirketle anlaştı

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ikmal yapabilecek bir uzay gemisi geliştirmesi için Orbital Science Corporation adlı şirketle sözleşme imzaladı.

  Yörüngedeki ISS'e gıda, su, hava, yakıt ve teçhizat taşıması ve ilk uçuşunu 2010'da yapması öngörülen Cygnus adlı uzay aracının geliştirilmesi için NASA, özel şirkete 170 milyon dolar yatırımda bulunacak.

  Uzay mekiklerinin ardıllarını üretirken ISS'e de lojistik ikmal yapmak zorunda bulunan NASA, dünya yörüngesindeki bu rutin operasyonlar için özel şirketlerle anlaşma yapmaya karar verdi.

  NASA böylece, Ay'a yeniden insanlı uçuş çabalarına konsantre olma imkanı bulacak. NASA'nın yeni ay gemisi Orion'un en erken 2015'te hizmete girmesi bekleniyor.

  NASA Keşif Sistemleri Misyonu bölümünden Rick Gilbrech, NASA'nın düşük yörünge uçuşlarını özel şirketlere aktararak, gelecekte Mars'a seyahat için Ay'a geri dönmeye odaklanmak istediğini belirtti.

  NASA daha önce de internet bankacılık sistemi "PayPal"ın kurucusu Elon Musk'ın şirketi SpaceX ile benzer bir anlaşma yapmıştı.

  Merkezi Virginia eyaletinin Dulles kentinde bulunan Orbital şirketi, Cygnus adını verdiği uzay aracını, bu eyaletin açıklarında bulunan Wallops adalarından fırlatmayı planlıyor. İnsansız Cygnus aracı Taurus 2 roketiyle fırlatılacak ve 2 ton üzerinde istiap haddi bulunacak.

  Kaynak : CNN-Turk