Monopoly Nasıl Oynanır

Oyun Genel bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  Monopoly Nedir, Monopoly Nasıl Oynanır

  Aile arasında yahut arkadaşlarla evden çıkmak istemeyeceğiniz kış akşamlarında oynanabilecek en pratik ve eğlenceli oyun monopoly'dir. Monopoly oynayamıyorum diyorsanız dert etmeyin bu yazıyı okuyarak kıyısından kenarından oyunu kapıp iyi bir monopoly oyuncusu olacaksınız.
  monopoly.jpg
  Dünya’da 700 milyondan fazla kişi tarafından oynanarak tarih boyunca “en çok oynanan ticari masa oyunu” ünvanını kazanmıştır. Monopoly oyunu Charles Darrow tarafından 1929 yılında bulunmuştur. Ardından 1935 yılında Hasbro tarafından patenti alınan oyun dünya genelinde milyonlarca insana ulaşarak çok büyük bir başarı elde etmiştir. Oyunun eğlenceli ve zevkli olması bu yükselişte tabiki büyük rol oynamıştır.

  Monopoly oyunu bölümlere ayrılmış bir oyun kartonu üzerinde oynanmaktadır. 28 farklı mülkün yer aldığı bu kartonda mülkler 2 ve 3′erli gruplara ayrılmış şekildedir. Zar atarak oyuncular oyna başlarlar. Üstüne geldikleri mülkleri alarak aynı renkteki mülkleri toplamaya çalışırlar. Daha sonra da aynı renklerdeki mülklere sahip olanlar o alanlara evler kurarak kira bedellerini artırmaya başlarlar. Böylece o alana gelen bir kişiden daha fazla kazanç elde ederler. Oyunda yer alan şans kartları ve devlet işletmeleri ile de oyunun heyecanı iyice artmakta.

  Oyuncu borçlarını ödemekte zorlanırsa sahip olduğu mülkleri ya bankaya yarı fiyatına satar ya da diğer oyunculara anlaşacakları bir fiyat üzerinden satar. Buna rağmen borçlarını ödemekte zorlanıyorsa iflas etmiş sayılır ve oyun sonuçlanır. Dilerseniz oyuncuya borç verilmesini sağlayarak bir şans daha verebilir ve oyunu uzatabilirsiniz. Oyun başında belirleyeceğiniz özel kurallar ile oyunu daha zevkli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 29 Kasım 2014