Milli mücadele yıllarında yaşanmış gerçek olaylar

Soru & Cevap bölümünde yer alan bu konu Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. Milli mücadele yıllarında yaşanmış gerçek olaylar lazım arkadaşlar bir yardımcı olabilirmisiniz?
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 21 Aralık 2010
 2. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Milli mücadele dönemi,15 mayıs 1919 da Yunanlıların İzmir’i fiilen işgaliyle başlar ve 3 yıl devam eder 30 Ağustos 1922de kazınılan zaferle İstiklal savaşı sona erer.bu savaşı askerlerimiz cephelerde yaparken şair ve yazarlarımız da eserleriyle varolma mücadelemize katkıda bulunurlar.Bu dönemde bir edebiyat oluşur.

  Milli Mücadele döneminde, ‘milletçe girişilen varolma mücadelesi’ ni konu alan edebiyat eserlerine Milli Mücadele Edebiyatı denmektedir. Bu edebi ürünlerde, yaşanılan olayların yankıları, şair ve yazarların duyarlılığındaki yansıması anlatılmış, özgürlük, bağımsızlık, kahramanlık vatan ve milletseverlik gibi temalar işlenmiştir.Milli mücadele Edebiyatı içerisinde yer alan ürünlerin sahipleri, daha çok Servet-i Fünun, Fecr-i Ati ya da

  Milli Edebiyat akımı içerisinde yer almış olan şair ve yazarlardır. Burada ölçü , eserlerinde Milli Mücadeleyi anlatmış olmalarıdır. Kısacası bu bir İstiklal Savaşı edebiyatıdır.

  Bu edebiyatın genel özellikleri şunlardır:

  1.Dil, oldukça sade ve vezin, hece veznidir.

  2.Milli duygular, tarihi kahramanlıklar, vatan ve millet sevgisi gibi konular işlenmiştir.

  3.Bu dönem şair ve yazarları, eserleriyle halka heyecan ve cesaret vermişlerdir.

  4.Bu dönemde şiir, hikaye, roman, tiyatro, deneme ve makale türlerinde eserler verilmiştir.

  5.Milli Mücadele döneminde yazılmış tek roman, Halide Edip’in Ateşten Gömlek (1922) romanıdır.milli Mücadeleyi konu alan diğer romanlar, daha sonraki dönemlerde yazılmıştır.

  6.Milli Mücadeleyi hikayeleştiren Halide Edip ve Yakup Kadri, hikayelerinde cepheyi ve cephe gerisini anlatmışlardır.bu hikayelerde Milli Mücadele döneminde yaşanan bütün acılar , sıkıntılar, kahramanlıklar, fedakarlıklar gerçekçi bir şekilde yer almaktadır.

  Milli Mücadele döneminde eser veren şair ve yazarlar ise şunlardır:

  Ziya Gökalp, Mehmet Emin Yurdakul, Süleyman Nazif, Halide Edip Adıvar, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Hamdullah Suphi Tanrıöyer, Yakup kadri Karaosmanoğlu, Falih Rıfkı Atay, Ruşen Eşref Ünaydın, Yusuf Ziya Ortaç, Halide Nusret Zorlutuna, Faruk Nafız Çamlıbel, İsmail Habib Sevük, Süleyman Nazif