Kaymakam işadamını omuzuna aldı

Eğitim Haberleri bölümünde yer alan bu konu EMRE tarafından paylaşıldı.

 1. EMRE

  EMRE seda kolik

  Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde devlet vatandaş işbirliğiyle yaptırılan 1 ilköğretim okulu ve 1 lise, çok sayıda davetlinin katılımlarıyla düzenlenen törenle eğitim ve öğretime açıldı…

  Geçtiğimiz yıl 1.2 milyon dolarlık bağışı sırasında işadamı Ali Karaata’yı omuzlara alan Kaymakam Tuncay Sonel, açılış töreninde yine aynı hareketi yaptı.
  Kaymakam Sonel, “Eğitime destek veren omuzlarda taşınır” diyerek hayırsever işadamını omuzlarına aldı.

  Modacı Karata, Birecik’e girişinde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Hayırsever işadamı, önce Kaymakam Tuncay Sonel tarafından kucaklanıp havaya kaldırıldı, sonra da vatandaşlar tarafından omuzlara alındı. Açılışa Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanlarından Hikmet Çetin, Devlet eski Bakanlarından Hayri Kozakçıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı …

  Yaptırılan okullar, perdesinden asansörüne, engelli tuvaletlerine kadar tüm ayrıntılarıyla planlanıp hayata geçirildi.

  Eğitime 1 milyon 200 bin dolar bağış yapan hayırsever işadamı modacı Ali Karaata yaptığı kısa konuşmada, memleketine böyle bir hizmette bulunmasında öncülük eden Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel’e ve tüm yetkililere teşekkür etti. Karata şunları söyledi:

  “Ne mutlu ki böyle bir hizmet etmenin mutluluğu içindeyim… Ben, büyük önderimiz Mustafa Kemal’in izinden gitmeye çalışıyorum… Bizler O’nun ve aziz milletimizin verdiği kahramanca savaşlar sonucunda şu anda hür ve bağımsızca yaşıyoruz. Buraya gelip bizlere onur veren tüm misafirlerimize çok teşekkür ederim.”

  Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan da konuşmasında, son dönemde Birecik’e çok sık gelmek zorunda kaldığını söyledi. Hayırsever işadamlarına teşekkür eden Vali Yavaşcan, şunları söyledi:

  “Eğitim şart parolasıyla çıktığımız yolumuzda bizleri sevindirecek gelişmeler oluyor. Birecik ilçemizde son yıllarda devlet vatandaş işbirliği ile yapılan hizmetler vesilesiyle bolca açılışa gelmenin mutluluğu içindeyiz. Buradaki başarılı Kaymakamımız Tuncay Sonel’i kutluyorum, yüz güldürecek çalışmalarla tüm herkesin takdirini kazanmaktadır.”

  Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel ise eğitim ve sağlık alanında ilçeye yatırım yapan işadamlarının başlarının tacı olduğunu söyledi. Ali Kaata’nın hayırseverlikte kendisiyle yarıştığını belirten Kaymakam Sonel, bu asil davranışın başkalarına da örnek olmasını temenni etti.

  18 derslikli Ali Karaata İlköğretim Okulunun maliyetinin yaklaşık 1 milyon 500 bin YTL olmasına karşın, Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan ekip tarafından 600 bin YTL’ye mal edildi. 20 derslikli Ali Karaata Lisesi’nin yaklaşık maliyeti ise 2 milyon 750 bin YTL olmasına rağmen, yine aynı yöntemle 900 bin YTL’ye mal edildi. Ayrıca Ali Karaata Kültür Merkezi inşaatı da yaklaşık
  3 milyon 500 bin YTL maliyetle başlandı. Ali Karaata Kültür Merkezi’nin de 1 milyon 200 bin YTL’ye bitirilmesi hedefleniyor.

  Kaymakam Tuncay Sonel’in organizasyonu ile hayırsever işadamı Ali Karaata’nın 1 milyon 200 bin dolarlık bağışı ile yerel imkanlar da kullanılarak toplam 3 milyon 400 bin dolar tutarında iş ortaya çıkarıldı.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 9 Haziran 2010