Karı - Koca İlişkilerinden Doğan Sorunlar

Evlilik ve Aile bölümünde yer alan bu konu RayOfHope tarafından paylaşıldı.

 1. RayOfHope

  RayOfHope Üye

  Genel çizgileriyle karı- koca ilişkilerinin doğurduğu sorunları kısaca şöyle özetleyebiliriz:
  a) Kadın, erkek birlikteliğinden kaynaklanan” psiko- sosyal” sorunlar: Gelenek, görenek, dinsel inançlar, ahlak yaptırımları, sosyal değerler vb. gibi çok boyutlu süreçler etkileşiminden doğan sorunlar.


  b) Birlikte yaşamı sürdürmeye yönelik,”sosyo- ekonomik” sorunlar.

  c) Anne- baba ve çocuklarla, anne- baba ‘nın yakınlarıyla ilgili sorunlar: Buna “ üç kuşak “ birlikteliğinden doğan sorunlar da diyebiliriz.

  d) Özellikle bizim toplumumuzda, geleneksel aile ilişkilerinde “ üç kuşak “ çatışmasından doğan sorunlar zaman zaman evliliğin sarsılmasına ve bozulmasına neden olabilmektedir.

  e) Karı- koca ‘nın Cinsel Sorunları

  Söze başlarken dediğimiz gibi, görünüşte her evlilikte tartışma ve sorunların ortaya çıkması doğaldır. Fakat, ortaya çıkan sorunlar eğer burada açıklamaya çalıştığımız ölçütlerden birine veya birkaçına göre belirginse ve kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkileyecek kadar hoşgörü sınırını aşıyorsa, iletişimi bozuyorsa, başarı ve beceriyi zayıflatıyorsa, gereksiz yere ortaya atılıyorsa ve mantıkla çelişiyor, yaşam gerçekleriyle bağdaşamıyorsa önemlidir. Çözüm istiyor demektir.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 8 Şubat 2010