Jeneratör nedir?

Elektronik bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Jeneratör nedir?
  jeneratör.jpg
  Herhangi bir enerji türünü elektrik enerjisine çeviren araca verilen ad. Elektrik jeneratörlerinin birçoğunun çalışma mekanizması, Faraday Kanunu'na dayalıdır. Bir bobin telini çevreleyen magnetik akım çizgi sayısı değiştirildiğinde, bobinde, manyetik akıma göre değişen sarım sayısıyla orantılı elektromotor kuvveti oluşur. Jeneratörün yapısı elektrik motoruna benzese de çalışma sistemi elektrik motorunun tam tersi şekildedir. Jeneratör enerjiyi elektriğe çevirirken, motor ise elektrik kullanarak hareket oluşturur.

  Jeneratörler, çok farklı büyüklük ve kapasitelerde üretilir. Dalgalı akım üreten jeneratörlere "alternatör", doğru akım üretenlere ise "doğru akım jeneratörleri" ya da "dinamo" denir. Günümüzde kullanılan jeneratörlerin büyük kısmı alternatör yapısındadır.

  Jeneratörler, güç kesintisi yaşanmaması gereken hastane, banka gibi yerlerde; baz istasyonu ve TV vericisi gibi merkezlerde, elektriğin sık kesildiği bölgelerde, elektrik enerjisine sahip olmayan şantiye alanlarında kullanılır.