Jean Leon Gerome (1824 - 1904)

Yabancı Biyografiler bölümünde yer alan bu konu prenses tarafından paylaşıldı.

 1. prenses

  prenses MoNo MeLeği ♥

  Jean Leon Gerome , 11 Mayıs 1824’de Fransa nın Vesoul kasabasında dünyaya gelmiştir. Gerome , Pierre Gerome ve Claude Francoise Gerome ‘nin ilk oğludur. Okulda çok küçük yaşlarından itibaren hep takdir görmüş ve bir çok dersin yanında yağlıboya çalışmaları içinde bir çok ödül almıştır. Resim konusunda 14 yaşında eğitime başlamış, 1840 yılında okulunu bitirmiş ve zamanın en ünlü ressamı Paul Delaroche ‘e bir tavsiye mektubu ile Paris ‘e gitmiştir.

  Paris ‘te çalıştığı atölyede ki ritm çok sıkıdır. Sabahları 5 saat çizim ve her çizim için sarf edilen bir hafta. Öğleden sonraları ise şahsi çalışmalar ki sokaklarda yapılan çizimler, tabiat ta çalışılan resimler veya büyük ressamların önemli yağlıboya tablo çalışmalarının tekrar edilmesi. Bunlar yetmezmiş gibi Jean Leon Gerome anatomi ve perspektif konusunda ekstra derslerde almaktadır. Aynı zamanda babasının kendisine sagladıgı maddi imkanlar sebebi ile atölyede de cok populer bir insan olmustur. Evi her zaman diger sanatçı arkadasları icin açıktır ve hatta zaman zaman onları tok tutabilmek adına kendi aç kalmayı göze almaktadır.

  Tahsilinin 3’uncu yılında, Vasoul ‘den tatilden döndükten sonra Delaroche ‘nin atölyesinin kapandığını öğrenir. Delaroche karısının ölümünden sonra depresyona girmiştir. Bu safhada Gerome hocasının Roma ‘ya gitmek istedigini öğrenir ve onunla birlikte gitmek ister. Daha sonraları Gerome Roma da geçen bu yıllarını mutlulukla anacaktır.Italya da antika tablolar ı incelemek ile uğraşır. Özellikle Napoli müzesinde çok zaman harcar. Ancak orada tifo hastalığına yakalanır ve annesi gelerek kendisine bakmak zorunda kalır.

  1844 de Paris e döner ve Charles Gleyre ‚nin atölyesine katılır. Gleyre nin daha sonra meşhur ve başarılı olacak bir çok öğrencisi vardır. Kendisi klasik ve mitolojik konulara çok ilgi duyan bir hoca olduğu için Gerome de aynı şekilde etkilenir ve özellikle tablolar ının detaylı olması hususunda yönlenir. Aynı zamanda Orta Doğu bölgesine de özel bir ilgi duymaya başlar ki bu bölge kendisinin daha sonraları bir türlü kaderi olacaktır.
  Takip eden yıllarda Fransız hükümetleri sanatçı ve artistlere destek vermeye başlamıştır ki bunlardan Gerome ziyadesi ile nasibini almıştır. Çok çalışkan bir insan olarak sabah erkenden gece geç saatlere kadar delice çalışmış ve müthiş başarılar kazanmıştır. 1860 yılı itibarı ile Hükümet projeleri ve desteği için çok pahalı bir ressam haline gelmiş ve Jean Leon Gerome daha fazla serbest çalışma için imkan ve zaman bulabilmiştir.1

  1855 de Türkiye ye 1857 de ise Mısır a gitmiş ve buralarda yapmış olduğu tablolar ilgi ile karşılanmış ve kendisine Oryantalist (veya Etnografik) Ressam kariyerini kazandırmıştır.

  1861 sonunda Marie Goupil ile evlenmiştir. Goupil önemli bir sanat ajanıdır ve bir çok ülkede galerileri vardır. Gerome çifti 4 kız 1 erkek evlada sahip olmuştur ama erkek çocukları 1891 de 27 yaşında ölmüştür. 1868 yılında yeni bir Orta Doğu turuna çıkmış ve bu sefer Arapça da konuşabiliyor olarak dolaşmış ve bir çok eserler yaratmıştır. 1870 yılı itibarı ile Gerome şöhretinin zirvesindedir. Toplumda elit bir konuma ve bir çok nişan ve madalyaya sahiptir ve artık Profesör ünvanı vardır. Savaşla birlikte Londra ya gitmiş ama 1871 de tekrar Paris teki evine dönmüş ve ders vermeğe devam etmiştir.Seyahatlerine devam edip 1871 kışında Türkiye ye 1873 te Cezayir e 1874 te Hollanda ya 1879 da tekrar Türkiye ye 1880 Mısır 1881 Yunanistan vs. derken devamlı seyahat etmiştir. Bu sırada dizanteri hastalığına yakalanmış ve çok çekmiştir ama hiç bir zaman titiz çalışmalarından ödün vermemiştir.

  Hayatının son evresinde Empresyonist resime şiddetle karşı çıkmış ve hatta bu konuda bir çok skandala sebep olmuştur. 10 Ocak 1904 te kendisini sabah sattlerinde Rembrandt ın ve kendi tablosunun dibinde ölü olarak bulmuşlardır. Legion de Honour nişanı sahibi olarak devlet törenine hakkı olan Jean Leon Gerome , vasiyeti üzerine çok sade bir cenaze töreni ile devlet erkanı ve yakın dostları vede sanat adamlarının katılımı ile uğurlanmıştır.

  Jean Leon Gerome zamanının en popüler ve ünlü ressam ı olup dünya yüzünde tablolar ı Oryantal Resim klasmanında en çok tekrar üretilerek satışa arz edilen ressam dır.

  Türkiyemizde de en çok Halı Tüccarları ve Hamam temalı eserleri rağbet görmektedir.