İnternetin insan psikolojisi üzerindeki etkileri nelerdir?

Makaleler bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  İnternetin insan psikolojisi üzerindeki etkileri ile ilgili yazı
  internet piskoloji.jpg
  Çağımızın en önemli buluşlarından biri olan internet hepimizin hayatının en önemli bölümündedir. Çocuklardan tutun da yaşlılara kadar herkesin en iyi arkadaşı oldu internet.

  İnternet hayatımıza bir çok olumluluğu ve yeniliği getirmiştir fakat bir o kadar da olumsuzluk barındırmaktadır. İnsanlara en büyük etkisi sosyal yalnızlıktır. İnterneti kendisine daha yakın gören birey çevresinden uzaklaşıp kendisine ayrı bir dünya oluşturuyor.

  İnsanların interneti bu kadar kişiselleştirmesindeki bir diğer etken de Kalabalık içindeki yalnız insanlardır... Etraflarında bir çok insan vardır ama artık bu insanlar onları mutlu etmeye yetmezler. Kendi sanal dünyasında belki de bir kez bile göremeyeceği kişiler en yakınlarından daha yakın gelir onlara... Gün geçtikçe yaşadığı çevreden daha da uzaklaştırır. Çevresiyle iletişim kuramaz hale gelir. Bu sorun daha sonra aile içi anlaşmazlıklara ve boşanmalara neden olabilmektedir.

  Günümüzde teknoloji bu kadar ilerlemişken onu yerinde kullanmayı da bilmeliyiz. Unutulmamalıdır ki teknolojinin tek amacı yaşamımızı kolaylaştırmaktır.