Kariyeri, Biyografisi Iker Casillas - Iker Casillas Kimdir - Iker Casillas Hayatı

Spor Yabancı bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Iker Casillas Kimdir?
  iker-casillas.jpg
  Casillas, 20 Mayıs 1981 tarihinde İspanya'nın başkenti Madrid'de dünyaya geldi. Futbola doğduğu şehrin en büyük takımı Real Madrid'de 1990 yılında çocuk takımında başladı. 1997 yılında henüz 16 yaşındayken hayali gerçek oldu ve A takıma katılıp profesyonel oldu. 1997-1998 sezonunda 27 Kasım 1997'de 16 yaşındayken bir Şampiyonlar Ligi maçı olan Rosenborg maçında A takım kadrosuna girdi. Fakat takımda Alman Bodo Illgner 1. kaleci, Santiago Canizares ise 2. kaleciydi. Casillas da 3.kaleci olarak zaman zaman takımda kendine yer buluyordu. Takımı o sene Şampiyonlar Ligini kazandı.

  2 sezon sonra 1999-2000 sezonunda Real Madrid yine Şampiyonlar Liginde finaldeydi ve rakip bir başka İspanyol kulübü Valencia'ydı. Geçen finalde takımın 1. kalecisi olan İllgner yedekte, 2. kalecisi olan Canizares, Valencia'nın 1. kalecisi olmuştu. 3. kaleci olan Casillas ise 18 yaşındaydı ve ilk onbirde as kaleciydi ve Real Madrid yine kupayı kaldırmıştı.

  2001-2002 sezonunda Real Madrid'e Figo, Zidane gibi oyuncular katılmış ve takım çok rahat Şampiyonlar Ligi finaline çıkmıştı. Rakip Alman Bayer Leverkusen idi. Fakat Casillas kaleyi Cesar Sanchez'e kaptırmıştı. Cesar 68. dakikada sakatlanınca kaleye 20 yaşındaki Casillas geçti. Casillas o maçta mükemmel kurtarışlar yaptı ve Şampiyonlar Liginin kazanılmasında büyük pay sahibi oldu. O tarihten sonra da Real Madrid kalesini kimseye kaptırmadı.

  Euro 2008 Avrupa Şampiyona'sında fırtına gibi esen İspanya'nın kalecisi ve kaptanı olan Casillas turnuva sonunda 1964 yılından beri hasret kaldıkları Avrupa Şampiyonluğunu kazandı.

  Güney Afrika'da düzenlenen FIFA 2010 Dünya Kupası'na da İspanya milli takımının kaptanı sıfatıyla katıldı. İsviçre maçında yediği hatalı gol sonrası, 0kale arkasında bulunan spiker sevgilisi Sara Carbonero'nun dikkatini dağıttığı eleştirileriyle karşılaştı. Ancak finalde Robben'in iki önemli gol pozisyonunu kurtaran kaptan ve arkadaşları hedefe ulaşmışlardı. Kupa Casillas'ın ellerindeydi ve maç sonu sevgilisi Sara Carbonero'ya röportaj verirken duygu patlaması yaşayıp sevgilisini öpmesi 2010 Dünya Kupası'na veda öpücüğü olarak nitelendirildi.

  Kaynak: HarbiForum.Net
  Üşenmeden yazdım izinsiz kaynak belirtmeden kullanılamaz...