Hindistan ve Ortadoğu'da internet çöktü

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Akdeniz'deki iki büyük fiber optik kablonun zarar görmesinden kaynaklandığı açıklandı

  Akdeniz'deki iki büyük fiber optik kablonun zarar görmesi üzerine Mısır'daki internet bağlantısı yüzde 70, Hindistan'daki bağlantı ise yüzde 60 oranında kesintiye uğradı.

  BBC'nin haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Suudi Arabistan'da internet bağlantısının yanı sıra, telefon hatlarında da büyük oranda kesinti yaşandı.

  En az iki internet sağlayıcısının kesintiden olumsuz etkilendiği bildirilen Dubai'de, resmi bir yetkili, Mısır'ın İskenderiye kenti ile İtalya'nın Palermo kenti arasındaki fiber optik kabloların zarar gördüğünü söyledi.

  Hindistan'daki internet sağlayıcılarından VSNL yetkilisi Videsh Sanchar, Hindistan'daki kesintilerin Akdeniz'de zarar gören kablolardan kaynaklandığını kaydetti.

  Mısır Telekominikasyon Bakanlığı yetkilisi Rafaat Hiny, su altında Güneydoğu Asya, Ortadoğu ve Batı Avrupa'nın internet bağlantılarını sağlayan 28 bin kilometre uzunluğunda fiber optik kabloların zarar gördüğünü belirterek, "Elimizden geldiğince hızlı çalışıyoruz. Acil ekiplerimiz bağlantıları sağlayacak alternatif yollar bulmaya çalışıyor. Tamir süreci bir haftayı bulabilir" dedi.

  Kablolardaki sorunların nedenine ilişkin kesin bir açıklama yapılmadı.
  internethaber