Haniflik nedir?

Dini Sorular bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Haniflik ne demektir?

  Toplumdaki yanlış inancın aksine haniflik dini diye bir din yoktur. Hz. İbrahim (a.s.)'in dini de haniflik değil Müslümanlıktır. Haniflik İslam'dan ayrı bir din değil Müslümanlık içinde, mutlaka var olması gereken bir özelliktir. Allah'ı birlemek, yalnızca bir ve tek olan Allah'a iman etmek, İslam dininin olmazsa olmaz şartıdır. Bir ayette şöyle buyrulur:

  "İbrahim, ne Yahudi idi, ne de Hristiyandı: ancak, O hanif (muvahhid) bir Müslümandı, müşriklerden de değildi." (Ali İmran Suresi, 67)

  Haniflik Allah'a ortak koşmamak, müşrik olmamaktır. Allah'ın seçtiği elçilerin kendilerine vahiy geldikten sonra O'na ortak koşmaları mümkün değildir. Dolayısıyla peygamberliğin en temel özelliği hanifliktir. Dolayısıyla tüm resuller haniftir. Bu mutlak bir zorunluluktur. Resuller insanları da şirksiz bir imana yani hanifliğe davet etmişlerdir. Dolayısıyla bu davete uyan ve gizli-açık her türlü şirkten kaçınan tüm Müslümanlar da haniftirler. Şirk koşmadan iman eden tüm Müslümanlar da insanlar içinde Hz. İbrahim'in hanif karakterine en yakın olanlardır.