Güzel Ata Sözleri

Güzel Sözler bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Güzel Ata Sözleri

  İNSAN DIŞI İLEKARŞILANIR, İÇİ İLE UĞURLANIR.

  Moğol Atasözü


  Ağaç ne kadar yüksek olursa olsun, yaprakları yine de yere dökülür.

  Çin Atasözü


  ALTIN ATEŞLE, KADIN ALTINLA, ERKEK KADINLA İMTİHAN EDİLİR.

  USA ATASÖZÜ  BAŞKALARINI AZARLAR GİBİ KENDİNİ AZARLA,

  KENDİNİ AFFEDER GİBİ BAŞKALARINI AFFET.

  ÇİN ATASÖZÜ


  BİRİ SİZİ BİR KEZ ALDATIRSA SUÇ ONUNDUR,

  İKİ KEZ ALDATIRSA SUÇSİZİNDİR

  ROMEN ATASÖZÜ  APOLLON TAPINAĞINDAKİ YAZIT


  MÖ 900  GÜRÜLTÜ VE PATIRTININ ORTASINDA SESSİZCE VE SÜKÜNETLE DOLAŞ. SESSİZLİĞİN İÇİNDE HUZURU BULACAKSIN, SAKIN BUNU UNUTMA.

  HERKESLE DOST OLMAYA ÇALIŞ, AMA KİMSEYE TESLİM OLMA. SANA KÖTÜLÜK YAPILDIĞINDA VEREBİLECEĞİN EN İYİ KARŞILIK UNUTMAKTIR. BAĞIŞLA VE UNUT.

  İÇTEN OL, TELAŞSIZ ANLAT, KISA, AÇIK VE NET KONUŞ.
  BAŞKALARINA DA KULAK VER, APTAL VE CAHİL OLDUKLARI ZAMAN BİLE ONLARI DİNLE. ÇÜNKÜ DÜNYADA HERKESİN BİR ÖYKÜSÜ VARDIR.


  Aşka sakın burun kıvırma. Zira aşk, çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir. O bahçedeki her bitkinin sürekli ilgiye, bakıma, yardıma ve sevgiye ihtiyacı olduğunu unutma. Olduğun gibi görün; göründüğün gibi ol. Sevmiyorsan eğer, sever gibi yapma sakın.

  Çevrene önerilerde bulun; ama aslâ hükmetmeye kalkma.Insanları yargılama; aksi takdirde onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki insanlığın sevgi konusunda yüzyıllardan beri öğrenebildiği, kumsaldaki bir kum taneciği kadar bile değildir.

  Plân yap, ama başarılarının da tadını çıkar. Ne kadar küçük olursa olsun işinle ilgilen; işinin, hayattaki dayanağın olduğunu unutma.


  Sevebileceğin bir iş seçersen, bir gün bile yorulmazsın. İşini öylesine sev ki, başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken, üretimin de yepyeni hayatlar başlatsın.

  Yıllar geçiyor... Geçecek... Yılların geçmesine öfkelenme. Gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe.

  Yapamayacağın şeylerin, yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgârın yönünü değiştiremiyorsan, yelkenlerini rüzgâra göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir.

  Bazen kendini tutamayabilirsin... Yüreğini isyana kaptırabilirsin. Fakat unutma ki evreni yargılamak olanaksızdır.

  Kavgalarını sürdürürken bile barış içinde ol... Sabırlı ve sevecen ol. Erdemini yitirme. Önünde sonunda sahip olduğun tek servet yine kendinsin..

  Görmeye çalış ki; bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya, insanoğlunun biricik mekânıdır.


  Kaybedebilirsin. Kaybetmeyi, ahlâksızca kazanmaya tercih et. Birincisinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer.

  Bazı idealler o kadar değerlidir ki; o yolda yenilmen bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür.

  Annenin seni doğurduğu saatleri hatırlıyor musun? Sen ağlarken, herkes sevinçle gülüyordu. Öyle bir ömür geçir ki; öldüğünde sen gülerken, herkes ağlasın