Göbek fıtığının bir nedeni de hamilelik

Sağlık Merkezi bölümünde yer alan bu konu hakan tarafından paylaşıldı.

 1. hakan

  hakan Üye

  Neolife Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hamdi Koçer, göbek fıtığı rahatsızlığı olan anne adaylarını sezaryen sırasında fıtıklarına müdahale ettirmemeleri konusunda uyardı.

  Koçer, hastanın gebeliğini takip eden doktor tarafından iki üç dikişle göbek fıtığına müdahale edilmesi halinde fıtığın tekrarlayacağını belirtti. Koçer, doğru tedavi için genel cerraha başvurulması gerektiğini söyledi.

  Göbek fıtığı, göbek çukurundaki halkanın zayıflaması ile ortaya çıkıyor ve karın içi basıncını artıran zorlanmalarda daha da belirginleşiyor. Göbek fıtıklarının çoğu çok küçük olduğundan hasta farkına varmıyor ancak zaman içinde büyümeye başlayarak fındık boyutundan bir portakal büyüklüğüne kadar ulaşabiliyor. Koçer, göbek fıtıklarının kadınlarda en sık hamilelik döneminde ortaya çıktığını veya bu dönemde fark edilir hale geldiğini aktardı.

  Hamilelik ilerledikçe artan karın içi basınç nedeniyle fıtığın büyüdüğünü belirten Koçer, "Göbek fıtığı büyümeye başladığında hastanın ameliyatı kaçınılmazdır. Ancak fıtıklar bazen önemsiz, basit bir hastalık gibi görülüyor. Hatta zaman zaman sezaryen sırasında hastanın gebeliğini takip eden doktoru tarafından iki üç dikişle göbek fıtığına müdahale edildiği durumlarla karşılaşıyoruz ki bu gibi doğru yöntemle onarılmayan göbek fıtıkları yüzde 25-50 oranında tekrarlıyor. Hatta bu fıtıklar, 2-3 kez tekrar etmiş dev fıtıklara dönüşüyor." dedi.