Facebook'ta güvenlik için 16 adım

sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
Facebook'ta güvenlik için 16 adım

Facebook'u 16 adımda daha güvenli bir hale getirebilirsiniz

Gündemde olduğu ilk günden beri güvenliği ile ilgili sorunlar yaşayan Facebook'u 16 adımda daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.
İşin püf noktasında ise şu yatıyor;bilgisayar korsanları ve art niyetli kişiler Facebook'un güvenliğini geçmek,sistemi hacklemek yerine,zihnimizi hacklemeyi tercih edeceklerdir.

Adım 1:
Facebook'a üye olurken normalde kullandığınız mail adresi ile kayıt olmayın.Bu sayede mail adresinize ulaşacak kişilerin sizi kendi reklam alanlarına yönlendirmesinin önüne geçmiş olursunuz.Kendi sitelerine sizi Facebooktan çaldıkları mail adresi ile kayıt yapamazlar.
Adım 2:
Facebook'a üye olurken size ideolojik dünya görüşünüzü ve dini inancınızı soracaktır.Bu alanları kesinlikle boş bırakın.Ya da bilgi kirliliği oluşturarak yine gerçek kimliğinize insanların ulaşmasının önüne geçin.
Adım 3:
Fazla fotoğraf koymak yerine insanların sizi tanıması için yeterli olacak görsel dökümanı siteye ekleyin.Bu sayede kötü niyetli kişilerin kendi sitelerinin veritabanlarında sahte hesaplar oluşturarak hem sizin üzerinizden para kazanmalarını,hem de tacize uğramanızın önü kesilmiş olur.Çünkü bu tür sitelerde geniş görsel dökümana sahip olmayan profiller sahte hesap görüntüsü vermektedir,dolayısı ile site sahipleri size ait içeriği Facebook üzerinden kopyalama gayretine girmeyeceklerdir.
Adım 4:
Bir kişiyi arkadaş olarak eklerken,kesinlikle arkadaşlık detayı belirtmeyiniz.Bu bilgisayar korsanları açısından bulunmaz bir nimettir.Çünkü eğer "A" kişisine akrabalık veya yakın ilişkide olduğunu belirten "B" kişisini bilgisayar korsanları farkederse bu isim üzerinden A kişisi ile MSN,GSM gibi farklı noktalardan irtibat sağlamayı seçeceklerdir.Örneğin size farklı bir MSN adresi veya telefon numarası üzerinden "Merhaba A ben B yeni iletişim adresim bu,lütfen kaydet" mesajını bırakarak kısa bir süre içerisinde de sizden alması gereken materyali veya bilgiyi alabilir.
Adım 5:
Arkadaşlık talebini onaylayacağınız hesapların kişisel olduğundan emin olun.Örneğin "İstanbullular","Zeki Müren Sevenler" gibi belli düşünce ve ortak noktayı belirtmeye yönelik açılmış kişisel hesapları onaylamayın.Bunun yerine bu tarzdaki grupların davetlerini kabul etmeniz bilgilerinizin güvenliği açısından önemlidir.
Adım 6:
Size mesaj gönderen kişiyi tanımıyorsanız,ne olursa olsun cevap göndermeyiniz.Bilgisayar korsanları sizi tuzağa düşürmek için şu tarz mesajlar göndermeyi deneyeceklerdir."Merhaba,tanışıyormuyuz?","Beni eklemişsiniz ama tanıyamadım","Siz şu lisede okudunuz mu?" vs.Kısacası sizin tek kelime ile bile cevap vereceğiniz her ihtimal onlar için önemlidir.Çünkü Facebookta bir kişiye mesaj gönderdiğiniz anda profiliniz o kişiye kısıtlı olarak 1 aylığına açılır.Dolayısı ile art niyetli kişi fotoğraflarınız başta olmak üzere sizinle ilgili istediği dökümanı kopyalayabilir,kendi çıkarları için kullanabilir.
Adım 7:
Siyasi,ideolojik ve dini gruplara üye olunmamalıdır.Bu sizin,kötü niyetli kişiler tarafından fişlenmenize sebep olabilecek bir harekettir.Özellikle güncel toplumsal olaylarda kişinin fikrini öğrenmek için olayın üstünden çok geçmeden kurulan gruplar ve gelen davetlere soğukkanlı davranmalı,duygusal davranarak renginizi belli etmemelisiniz.
Adım 8:
Yükleyeceğiniz ek uygulamalar ile bilgilerinizin,uygulama sahibine bilgilerinizin gideceğinin bilincinde olun.Güvenmediğiniz ek uygulamaları yüklemeyin.
Adım 9:
Eğer çok fazla gruba üye olmak istiyorsanız bilgi kirliliği yapın yakın olmadığınız legal görüşlerin gruplarına kaydolun.Bu sayede doğruyu yanlışların arasına gizleme imkanı bulabilirsiniz.
Adım 10:
Status yani durum bilgisi yazdığınız yere o an bulunduğunuz konum veya kısa süre içinde yapacağınız işler hakkında bilgi vermeyiniz.Bilgisayar korsanları bunu sizinle irtibat kurmak için kullanacaktır.Sizinle arkadaş listenizdeki biri gibi sahte bir iletişim adresinden irtibat kurarken bu anlık istihbarat bilgisini kullanabileceklerdir.
Adım 11:
"Bu resmi şu kadar kişiye yollayın,şu olacaktır"tarzında ki mesajlara itibar etmeyiniz.
Adım 12:
Facebookta siyaset kokan her türlü uygulamadan uzak durunuz.Ek uygulamalar ile sayfanıza eklenecek siyasi anketlere oy vermeyiniz.
Adım 13:
Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık taleplerini reddettikten sonra Privacy bölümünden kişiyi engelleyin.Bu sayede kişinin size sürekli arkadaşlık talebi göndermesinin önüne geçebilirsiniz.
Adım 14:
Fotoğraflarınızı yüklerken albümün herkese açık özelliğini sadece arkadaşlarınıza açık hale getiriniz.Bu sayede art niyetli kişilerin fotoğraflarınızı kopyalamasının önüne geçebilirsiniz.
Adım 15:
Fotoğraflarınızı yüklerken toplu değil tek tek yüklemeye özen gösterin.Facebook fotoğrafların yüklenme anına göre bir numara vermektedir.Numaraların peşpeşe olması istemediğiniz kişilerin fotoğraflarınıza ulaşabilmesi riskini taşımaktadır.
Adım 16:
Turkiye Cumhuriyeti aleyhinde organize olarak çalışan illegal bir oluşum veya kişisel bir hesap ile karşılaştığınızda kişisel olarak muhattap olmayın.Sayfayı ihbar ederek Facebook yönetimine şikayet edin.Bu illegal oluşumların hedefi radikal grupları kendilerine çekmek,onların bilgilerine erişmek,toplumsal gerilimi yükseltmektir.Zaten sayıca çok az olan bu kişilerin tuzaklarına düşmeyin.
Facebook'u güvenli hale getirmek için bu önemler şu an yeterli gözüküyor.
Ama ilerleyen günler ne getirir,hep beraber bekleyip göreceğiz..