Elektro gitarın icadı

İcatlar & Keşifler bölümünde yer alan bu konu OpheniaOne tarafından paylaşıldı.

 1. OpheniaOne

  OpheniaOne Üye

  Elektro gitarın icadı, elektro gitarı kim buldu, elektro gitarı kim icad etti

  20.yy başlarında,plak kayıt teknolojilerinde hızlı bir gelişme yaşanmaktadır.Müzik şirketleri,müzik dinleyicilerini edilgen bir konumdan çıkarmak için ritme dayalı parçalara ağırlık verirler.herkesin kolayca öğrenebileceği basit danslarla dinleyicinin müziğe etkin bir şekilde katılımı sağlanır.

  bu ihtiyacı gitaristlerde duymaktadır,çünkü tellerin titreşimini sadece akustik yapılarıyla büyüten gitarlar,grupta diğer enstrumanların sesleri yanında sesini duyuramamaktadır.
  20'li ve 30'lu yıllarda bazı mühendis , zanaatkarlar ve müzisyenler bu ihtiyacı gidermek için çalışmalar yaparlar.BU dönem tasarımlarının en önemlilerinden biri de Lester Polfus'un ki dir.

  Lester polfus,fonograf iğnesi,mikrofon veya telefon manyetiklerini gitarın gövdesine yerleştirir;gövdenin titreşimini pikap iğnesi veya mikrofonla amplikatörlere aktarılması ve amplikatörlerin de bu sesi istenilen ölçüde büyütmesi sonucu bu elektrogitar yada daha doğrusu sesi elektrik yardımıyla artırılmış bir akustik gitar elde eder.
  Ancak bugün kullanılan elektrogitarlar bunlardan farklıdır.Bu yönde çok önemli bazı yenilikler,bir süredir müzik enstrumanlarının elektrifikasyonuyla ilgilenen mühendis Lloyd Loar'dan gelecektir.

  Loar ,30'larda getirdiği yenilikle elektrogitarlarda bugün kullanılan manyetiklerin basit bir örneğini yaparak tellerin altına yerleştirir.Loar'ın çalışması oldukça önemlidir,çünkü gövde titreşimine değil,tellerin titreşimine odaklanmıştır ki,bu daelektrogitarların bundan sonraki gelişimi düşünüldüğünde,doğru bir tercih olacaktır.
  40'ların sonunda Fender efsanesi doğar.Leo Fender'in Doc Kauffman ile birlikte 1946'da kurduğu "Fender electric Instruments Company"kısa süre içerisinde seri üretilebilen ilk elektrogitarı imla eder ve bu sebepten Leo Fender müzik piyasasının Henry Ford'u olarak kabul edilir...

   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 27 Şubat 2011