Daha az tuş, daha kolay kullanım

Cep Telefonu Genel bölümünde yer alan bu konu AKGÜN tarafından paylaşıldı.

 1. AKGÜN

  AKGÜN Üye

  Cep telefonunuzda aradığınız şeye ulaşabilmek için ortalama kaç tuşa basmanız gerektiğine hiç dikkat ettiniz mi? Bazı telefonların menüleri gerçekten çok karışık ve istediğiniz yere gelinceye kadar bir çok kez tuşlara basmanız gerekiyor. Kullanıcıların bu yönde şikayetlerini değerlendiren cep telefonu üreticileri de bu sorunu ortadan kaldırabilmek ve telefonların daha kullanıcı dostu olmasını sağlayabilmek için çalışıyorlar.

  Apple'ın yeni oyuncağı iPhone, cep telefonlarında kullanıcı arayüzlerinin nasıl geliştirilmesi gerektiğine güzel bir örnek teşkil ediyor. Apple'ın sadık hayranları firmanın iPod'da olduğu gibi kullanıcı dostu bir tasarım yapacağından eminler.

  iPhone'un tanıtımda gösterilen en ilginç özelliklerinden biri cihaz çevrildiğinde bunu hisseden sensör teknolojisi. Bu teknoloji telefonun, resimleri otomatik olarak dikey ya da yatay olarak ayarlamasını sağlıyor. Böylece kullanıcı bakmak istediği fotoğrafın ya da incelemek istediği internet sitesinin hangi formatta daha iyi olduğuna karar verip, öyle kullanabiliyor.

  Yakın gelecekte cep telefonlarının şu anda Nintendo Wii'nin kullandığı gibi bir hareket algılayıcı sistem kullanması düşünülüyor. Böylece tuşlara basmak yerine küçük bir el hareketiyle istediğimiz menüye ulaşabileceğiz.

  Ancak hareket algılayıcılar çözümün sadece küçük bir parçası. Verizon Wireless gibi servis sağlayıcıları içerik menülerini kullanıcıların istedikleri şeye daha az tuşa basarak ulaşmasını sağlayacak şekilde yeniliyor. Verizon Wireless başkan yardımcısı Ryan Hughes, ayrıca kullanıcıların telefonlardaki arayüzleri kendilerine özel olarak ayarlayabileceğini, nerede ne olacağını kendilerinin belirleyebileceğini belirtti.