Çevre dostu ambalaj sembolleri anlamları nelerdir?

Faydalı Bilgiler bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Çevre dostu ambalaj sembolleri nelerdir? Geri dönüşümlü ambalaj simgelerinin anlamları

  Çevre duyarlılığı açısından önemli bir hususa değineceğiz. Bildiğiniz gibi bir çok büyükşehirde çöp kutuları ayrı ayrı konumlandırılmış oluyor. Kağıt atık, cam atık, metal atıklar ayrı çöp kutularına atılıyor. Ürünlerin hangi türden olduğunu bildiren ambalaj ve etiketlerle bu iş daha da kolaylaşıyor.

  Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır.

  Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Örneğin, yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35'e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.
  Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından da önemlidir. Kullanılmış kağıdın tekrar kâğıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltabilmektedir. Örneğin bir ton atık kağıdın kâğıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.

  Geri dönüşümün tarihçesi

  Geri dönüşüme olan ihtiyacın başlamasında savaşlar nedeniyle ortaya çıkan kaynak sıkıntıları etkili olmuştur. Büyük devletler, II. Dünya Savaşı sırasında ülke çapında geri dönüşümle ilgili kampanyalar başlatmışlardır. Vatandaşlar özellikle metal ve fiber maddeleri toplama konusunda teşvik edilmişlerdir. ABD'de geri dönüşüm işlemi yurtseverlik anlayışında çok önemli bir yer edinmiştir. Hatta, savaş sırasında oluşturulan kaynak koruma programları, doğal kaynakları kısıtlı bazı ülkelerde (Japonya gibi), savaş sonrası da devam ettirilimiştir.

  ambalaj-sembolleri-1.png
  Pet Şişe
  ambalaj-sembolleri-2.png
  Alüminyum
  ambalaj-sembolleri-3.png
  Kağıt
  ambalaj-sembolleri-4.png
  Demir

  Geri dönüştürme metotları

  Geri dönüştürme metodları her malzeme için farklılık göstermektedir:

  Alüminyum: Atık alüminyum küçük parçacıklar halinde doğranır. Daha sonra bu parçalar büyük ocaklarda eritilerek, dökme alüminyum üretilir. Bu sayede atık alüminyum, saf alüminyum ile neredeyse aynı hale gelir ve üretimde kullanılabilir.

  Beton: Beton parçalar, yıkım alanlarından toplanarak kırma makinalarının bulunduğu yerlere getirilir. Kırma işleminden sonra ufak parçalar, yeni işlerde çakıl olarak kullanılır. Parçalanmış beton, eğer içeriğinde katkı maddeleri yoksa yeni beton için kuru harç olarak da kullanılabilir.

  Kağıt: Kağıt öncelikle kâğıt çamuru hazırlamak için, su içerisinde liflerine ayrılır. Eğer gerekirse içindeki lif olmayan yabancı maddeler için temizleme işlemine tutulur. Mürekkep ayırıcı olarak, sodyum hidroksit veya sodyum karbonat kullanılır. Daha sonra hazır olan kâğıt lifleri, geri dönüşmüş kâğıt üretiminde kullanılır.

  Plastik: Plastik atıklar öncelikle cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüm işlemine tabi tutulur. Cinslerine göre ayrılan geri dönüşebilir plastik atıklar, kırma makinalarında kırılıp küçük parçalara ayrılır. İşletmeler bu parçaları direkt olarak belli oranlarda, orijinal hammadde ile karıştırarak üretim işleminde kullanabildiği gibi; tekrar eritip katkı maddeleri katarak ikinci sınıf hammadde olarak da kullanabilir.

  Cam: Cam atıklar (şişe, kavanoz vb.) toplama kutularında toplanır ve bu atıklar renklerine göre ayrılarak geri dönüşüm tesislerine verilir. Burada atık ve katkı maddelerinden ayrılır. Burada cam kırılır ve hammadde karışımına karıştırılarak eritme ocaklarına dökülür. Bu şekilde tekrar cam olarak kullanıma geçer. Kırılan cam, beton katkısı ve camasfalt olarak da kullanılmaktadır. Camasfalta %30 civarında geri dönüşmüş cam katılmaktadır. Cam bu şekilde sonsuz bir döngü içinde geri dönüştürülebilir, yapısında bozulma olmaz.

  Kağıt'ın geri dönüşümü

  1. Tüketim sonrası çeşitli kâğıt,karton v.s ambalajlar
  2. Düzleştirerek ayrı toplama
  3. Kağıt liflerinin geri kazanılması
  4. Yeni kâğıt ürünler
  5. Geri dönüştürülmüş kâğıt karton ürünler

  Kağıdın geri dönüşümü sonucunda

  1 Ton kullanılmış kâğıt atığının geri dönüşümü sonucunda, 16 adet yetişmiş çam ağacı ve 85 metrekarelik ormanlık alan tahrip edilmeyecek.Böylelikle Türkiye genelinde yılda 80 milyon çam ağacı ve 40.000 hektar ormanlık arazi korunmuş olacak.

  Plastik'in geri dönüşümü

  1. Tüketim sonrası çeşitli plastik ambalajlar
  2. Kaba sınıflandırma (PVC,PET,PE,PP ve DİĞERLERİ) gibi
  3. Hassas sınıflandırma
  4. Kırma öğütme
  5. Yıkama(temizleme) , Yüzdürme(çöktürme) ile ayırma
  6. Kimyasal (fiziksel) işlemler
  7. Geri Dönüştürülmüş plastik ürünler
  8. Yani Granül(PE) , Mikronizasyon (PVC) , Çapak veya sentetik elyaf (PET)

  Plastiğin geri dönüşümü sonucunda

  1 Ton plastik ambalaj atığının geri dönüşümü sonucunda 14000 kwh enerji tasarrufu sağlanmış olur. Ülke genelinde tasarruf edebilecek enerji miktarı yıllık 4 Milyon Megavattır.

  Metal'in geri dönüşümü

  1. Tüketim
  2. Ayrı Toplama
  3. Manyetik Ayıklama
  4. Fabrikada Eritme
  5. Geri dönüştürülmüş Metal
  6. Yeni Metal Ürün

  Metalin geri dönüşümü sonucunda

  1 Ton metal atığın geri dönüştürülmesi sonucunda 1300 kg hammade tasarrufu sağlanır.Bu miktar Türkiye'de yıllık olarak toplam 2 milyon tona ulaşmaktadır.

  Cam'ın geri dönüşümü

  1. Tüketim sonrası çeşitli camlar
  2. Ayrı Toplama
  3. Ayırma (Renkli,Renksiz)
  4. Yıkama (Temizleme)
  5. Öğütme
  6. Fabrika
  7. Geri dönüştürülmüş cam ürünler

  Camın geri dönüşümü sonucunda

  1 Ton cam atığının geri dönüşümü sonucu 100 lite benzin tasarrufu sağlanmaktadır. Türkiye genelindeki cam atıkların geri dönüştürülmesinden yıllık 30 milyon litre benzin tasarruf edilip.Ülke ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır.