Bulut Çeşitleri

Coğrafya bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  BULUT SİSTEMİ


  Büyük Larousse

  BULUTLAR

  Farklı bulut formasyonlarının ne anlama geldiğini anlayabilirseniz,kendinizi koruyabilecek önlemi alabilirsiniz.


  SİRUS BULUTLARI
  Sirus bulutları yerden yüksek bulutlardır.Düzensiz çizgiler ve buklelere benzerler.Yeryüzünün 6 km veya daha yükseklerinde yer alırlar ve genellikle güzel havaya işaret ederler.Soğuk iklimlerde, kuzeyden sürekli esen rüzgarlar ile birlikte oluştuklarında gelen kar fırtınasının habercileridirler.
  KÜMÜLÜS BULUTLARI
  Kümülüs bulutları tüy gibi ,beyaz.kümeler halinde görünürler.Bu bulutlar sirus bulutlarının oldukça aşağılarında yer alırlar ve sıkça iyi havaya işaret ederler.Güneşli bir günün ortasında yere yakın büyük pamuk yığınları şeklinde görünmeye meyillidirler.Günün ilerleyen saatlerinde atmosferde büyümeye ve yükselmeye başlıyabilirler ve bir dağ bulutu gibi birikmeye başlarlarsa, bunlar fırtınaya dönüşebilir.


  STRATUS BULUTLARI
  Stratus bulutları çok alçak,gri bulutlardır.Sık olarak bütün gökyüzünü ince gri bir tabaka halinde kaplarlar.Bu bulutlarının genellikle anlamı yağmurdur.


  NİMBUS BULUTLARI
  Nimbus bulutları tekbiçimli bir grilikle, tüm gökyüzünü tam olarak kapatan bulutlardır.


  CUMULONİMBUS BULUTLARI
  Cumulonimbus bulutları bir kümülüs bulutunun kuvvetlenmesi ve çok yükseklere çıkması sonucu oluşur.Şekli bir demirci örsünü andırır.Eğer yönünüz bulutun gidiş yönüne doğru ise, gök gürültülü bir fırtınaya gireceğinizi bekleyebilirsiniz.


  CİRROSTRATUS BULUTLARI
  Stratus bulutlarından yüksekte ve sirus bulutlarından daha koyudurlar.Gökyüzünü birbirine oldukça benzer şekilde kaplarlar.Bu bulutlar iyi havanın işaretidirler.


  CİRROCUMULUS BULUTLARI
  Cirrocumulus bulutları küçük,beyaz ve yuvarlak şekilli yüksek irtifada bulanan bulutlardır.İyi havanın habercisidirler.


  SCUDS
  Duman gibi seyrek hızlı hareket eden bulutlardır.Gelen rüzgarın yönünü gösterirler