Blu-ray Patlama Yapmadı

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Blu-ray Patlama Yapmadı


  Piyasa araştırmalarına göre, Blu-ray oynatabilen ve satışı düşmeden, artarak devam eden tek ürün, Sony'nin Playstation 3'ü. Oynatıcı satışları çok iyi değil.

  Yüksek çözünürlüklü video biçimi savaşları bitti ve kazanan belli oldu. Diğer taraftan kazanan taraf da olsa, Blu-ray'e geçiş beklenildiği kadar hızlı gitmiyor. Mart ayında Amerika'da satılan Playstation 3 ürünü, satış miktarı artarak devam eden (veya düşmeyen) tek Blu-ray oynatıcı ürün olarak dikkat çekiyor. Bunun yanında, 2008'e girildiği gibi satış oranları yükselen Blu-ray destekli ev sineması oynatıcılarının satışında ise yükseliş yok. Şubat ayında %40 düşen satışlar martta küçük bir oranla toparlanmaya başlamış durumda.

  Kaç Blu-ray Satılmış?

  2008'in ilk çeyreğinde ABD'de satılan dijital medyaların sayısı 232 milyonken, bunun 9,2 milyonu HD medyalardı. Dolayısıyla karşımıza %4 gibi bir oran çıkıyor. En iyimser tahminle, bunun %75'i Blu-ray durumunda. Yani henüz DVD'ye olan talebin yakınından bile geçmeyen Blu-ray satışları, sektördekileri derin derin düşündürüyor.