Bakteriyoloji nedir?

Biyoloji bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Bakteriyoloji ne demek? Bakteriyolojinin amacı nedir?
  Tek hücreli mikroorganizmalar olan monera alemini oluşturan prokaryot canlılar sınıfına dahil olan bakterileri inceleyen mikrobiyolojinin alt bilim dalı. Bakteriyoloji bakterilerin kullanım alanlarını, özelliklerini ve etkilerini araştırır.

  Kendi içinde sistematik bakteriyoloji, halk sağlığı bakteriyolojisi, toprak bakteriyolojisi ve klinik bakteriyoloji gibi bilim dallarına ayrılmaktadır.

  Bakteryoloji mikroorganizmaların özelliklerinin araştırılması birbirleri açısından ve yüksek canlılar açısından incelenmesini konu alır. Bu alanda çalışan uzmanlar bakteriyolog ismini alırlar. Bakteriyologlar mikroorganizmaları inceler, bu canlıların değişik kültür ortamlarında boyanması ve üretilmesini araştırırlar.

  İnsan yaşamı için son derece faydalı olabilen bakteriler olabildiği gibi son derece zararlı hastalıklara yol açan bakteriler de vardır. İşte tüm bu bahsi geçen bakterilerin incelenmesi bakteriyolojiyi ilgilendirir.

  İlk bulunan bakteriler ince çubuk şeklindeydi ve bunlara şeklinden dolayı bakteria adı veriliyordu. Bakteriyoloji de yine bu isimden türetilmişti. Bu bilim dalının gelişimi, Hollandalı bir bilim adamı olan Robert Hook'un mikroskobu bulmasından sonra oldu. 19. yüzyılda yaşayan Luis Pasteur'un çalışmaları bakteriyolojinin gelişmesinde önemli bir etkendir. Robert Koch'un genel olarak mikrop adı verilen canlıların hastalıkların etkeni olduğu şeklindeki açıklaması ve Davaine'nin 1863'de bakteri ve hastalıklar arasındaki ilişkiyi ispatlaması bu bilim dalının tıbbın daha çok hizmetinde olmasını sağlamıştır.