Attila Bayraktar - Attila Bayraktar Kimdir ? - Attila Bayraktar Hakkında

Sanat TR bölümünde yer alan bu konu inbo tarafından paylaşıldı.

 1. inbo

  inbo Üye

  1935 yılında Düzce'de doğdu.

  1952'de Güzel Sanatlar Akademisi, Süsleme Bölümü'ne girdi. Afiş Atölyesi orta ve yüksek kısımlarında Zeki Faik İzer ve Namık Bayık yönetimine öğrenim gördü. 1957'de akademiden mezun oldu.

  Öğrenciliğinin son yıllarında katıldığı Yapı Kredi Bankası afiş yarışmasında ikinci, Emekli Sandığı Afiş yarışmasında gönderdiği iki afiş birincilik ve ikincilik ödüllerini kazandı. İzmir Fuarı'nda ve İstanbul Sanayi sergilerinde birçok pavyonlarda panolar yaptı.
  Akademiden önce karikatür sanatına el atan Attila'nın Karikatürleri 1958 yılına kadar Karakedi, Tef, 41 Buçuk, Akbaba dergilerinde ve Akşam Gazetesi'nde yayımlandı.
  Mengü Ertel'in kurduğu San Organizasyon Reklam Atölyesi'nde, kuruluşundan Fransa'ya gidişine kadar çalıştı.
  1957 yılında Fuaye Sanat Galerisi'nde ilk kişisel afiş sergisinde afişlerini sergiledi.
  Gerçek amacı kendini plastik sanatlar alanında resimle ifade etmek olduğundan, akademi yıllarında afiş öğrenimi yanı sıra hocası Sabri Berkel'den özel dersler aldı. Kısa bir süre doğadan esinlenen çalışmalarından sonra, 50'li yılların Avant-Grade akımı soyut resme yöneldi. Nuri İyem'le tanıştı. Dostluklar usta-çırak karakterinde devam etti.
  Resimi yerinde, daha köklü öğrenmek kararıyla grafik alanını tamamen terkederek, 1958 yılı sonbaharında Erdal Alantar 'la aynı gemide Fransa'ya göç etti.
  Paris'te Selim Turan, Nejad, Avni Arbaş, Hakkı Anlı, Remzi Raşa, İhsan Şurdum, Mübin Orhon, Adnan Varıca, Adnan Çoker gibi Türk sanatçılarıyla, birçok Fransız ve diğer ülkelerin sanatçılarıyla tanıştı, dostluklar kurdu.
  1961 yılında Paris Milli Güzel Sanatlar Yüksekokulu'na girdi. İkinci yarıyılda oradan ayrılarak Louvre Müzesi'nde etüdler ve kopyalar yaparak öğrenimine bağımsız olarak devam etti.
  Yıllarca Louvre başta olmak üzere Fransa ve Avrupa'nın diğer müzelerinde eski ustaların yapıtlarını inceledi.
  Geçici olmayan, herkesin duygusallığına dokunabilecek, resmin temel kurallarına dayanan bir ürün vermek amacıyla moda olan akımlara katılmaksızın ama onlara ilgisiz kalmadan çalışan sanatçı hayatını Paris ve Bressiure (Fransa'nın Deux Sevres Bölgesi) arasında sürdürmektedir.
  Türkiye için irtibat
  Tel: 216-456 1606