AmatÖr FotoĞrafcilik

Fotoğrafçılık bölümünde yer alan bu konu Betül17 tarafından paylaşıldı.

 1. Betül17

  Betül17 denizimsi

  AMATÖR FOTOĞRAFCILIK
  KAMERA ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI: Temizlemek için lense üflemeniz, onun ince kaplamasına zarar verebilir. Bunun için bir hava şırıngası, fırça veya mercek temizleme bezi kulanın.
  Işığın merceğe fazla doğrudan geldiği durumlarda bir mercek gölgesi veya avuçlarınızı kullanın. Böylece, açıklık ağızlarının parlamasına ve baskılarınızda olağandışı şekillere veya ışık yanıklarına yol açan aşırı ışık olan "kamaşma" önlenir.
  Bileşke
  Görüntü alanını üç parça olarak düşünün. Görsel olarak dengeli bir bileşke, örneğin, görüntünün ufuk çizgisinin en üstten üçüncüye yerleştirilmiş olması gibi. Görüntüde gökyüzünün hakim olmasını istiyorsanız ufuk çizgisini alttan üçüncü sıraya getirin. Ayrıca, ölü nokta dışında bir ana subjenin yerleştirilmesi ilginç olabilir.
  Çerçevenin sol veya sağından bir üçüncüyü deneyin.
  Bir negatifin parçaları, fotoğrafik bir baskınınkilerden biraz daha uzundur. Bunu kompanse etmek için subjeyi çerçeveye oturturken fazladan marj bırakılmalıdır. Büyütme yaparken, bu size, kesmede daha fazla kolaylık sağlayacaktır.
  Poz
  "Güneşli 16" kuralını hatırlayın. Parlak güneş ışığı altında, açıklığınızı f-16 ve enstantane hızını, seçtiğiniz film hızının tam aynısı veya çok yakını olarak ayarlayın. Örnek: Kameranız ISO 100 olarak ayarlıysa, açıklık olarak f-16'yı ve objektif kapağı hızı olarak da 1/100'ü seçin. Kameranız ISO 400 olarak ayarlıysa, açıklık olarak f-16'yı ve objektif kapağı hızı olarak da 1/500'ü seçin.
  Aynı görüntüyü, çok az farklı poz sürelerinde iki veya üç kez daha fotoğraflayın. Buna "poz taraması" denir. İşe en çok yarayan pozu seçebilmenizi sağlar. Örneğin, daha karanlık bir poz, aydınlık bir pozdan daha loş bir ortam sağlar.
   
 2. MaVi_HoRoZ

  MaVi_HoRoZ Üye

  Eline sağlık :D Pek bişi anlamadım ama :D
   
 3. Betül17

  Betül17 denizimsi

  anlamasanda olur
   
 4. MaVi_HoRoZ

  MaVi_HoRoZ Üye

  O zaman konu gereksiz bence :D
   
 5. Betül17

  Betül17 denizimsi

  bana inatmi yapıyosun bunları sen anlama başkaları anlasa yeter:cautious:
   
 6. green_eyes

  green_eyes Üye

  konu gerekli burayı muhabbet metdanına cevirmeyin cok saol paylasım için
   
 7. MaVi_HoRoZ

  MaVi_HoRoZ Üye

  Ama bu konudan 2 tane var ???
   
 8. Betül17

  Betül17 denizimsi

  Hayır başka yokki:confused: