Ahmet Altan Aldatmak Kitap Özeti

Kitap Özetleri bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  Aldatmak Kitap Özeti,
  Ahmet Altan Aldatmak Kitabı Özeti,
  Aldatmak Kitabının Özeti ve Konusu


  Aldatma fiilinin oluşması için ne gibi hazırlayıcı faktörlerin olması gerektiği tartışılır.Bu konuda çok farklı görüşler vardır.Ama bence ev içinde eşler arasında oluşan küçük sorunlar yada zamanla eşler arasındaki ilişkinin sıradanlaşmasının aldatmanın temel nedeni gibi gösterilmesi yanlış.

  Aldatmanın temelinde, sadece kendisini düşünen ve yaşamdan kuralsızca maksimum fayda sağlamaya çalışan bir kafa yapısının oluğunu düşünüyorum.

  Aldatma fiilinden aldatandan çok aldatılanın zarar gördüğü kanısındayım.Çünkü aldatan insan bu fiili tamamen kendi fiziksel ve ruhsal tatmini için yapıyor.Bunu yaparken de yaptığının yanlış olduğunu biliyor.Kendi iradesiyle de bu yolu seçiyor.Doğal olarak da bunun sonuçlarına katlanmak zorundadır.Ama aldatılanın bu konuda bazı hataları olsa dahi böyle bir davranışla cezalandırılmayı hak ettiğine inanmıyorum.

  Yazar kitapta çoğumuzun benzerlerini defalarca görüp duyduğu basit bir olayı konu almış.Yazar aldatmanın temelinde yatan sorunlardan çok bu fiilin sonuçları üzerinde durmuş. Kitapta aldatmanın temelinde yatan sorunlardan veya bir başka ifadeyle aldatmak fiilini hazırlayıcı faktörlerden de bahsedilmiş.Ama kitabı okurken bunların çok basit ve yüzeysel kaldığını görüyorsunuz.Yazar kadın kahramanın aldatma fiilinden aldığı zevki vurgulamak için uğraştığı kadar, kadını bu yola iten sebeplere kitabında yer vermek için uğraşmamış.

  Kitabı okurken bazen kendime acaba yazar aldatmayı savunuyor mu diye sormadan edemedim.

  Kitabın arka kapağında yazar için ‘ Aşkı ve insanı pek az yazar onun gibi anlatabildi…’ yazıyor.Ama ben bu kitapta aşka dair hiç bir şey bulamadım.Bu kitabın neresinde aşka dair bir şeyler var? Bir de hangimiz bu kitaptan etkilenerek hayatımızda ve insanlara bakış açımızda değişiklik yaptık? Buna benzer bir olayı daha önce hiç duymayanımız var mı?

  Ben umduğumu bulamadım. Yapılan onca reklamı hak etmiyor bu kitap. Kitabın tek farklı yönü var o da sonuç kısmı. Kitabın kadın kahramanı aldatmaktan aldığı zevki, sevgilisiyle arası bozulunca kriptomani de arıyor. Bunun sonucu olarak da yakalanıyor.

  Kitapta yazarın kısa özgeçmişi var. Burada 1985’de yazdığı ikinci kitabı Sudaki İz’in toplatıldığı ve müstehcenlıkten yargılanarak mahkeme kararıyla yakıldığı yazılmış.Okuduktan sonra bu cümle üzerinde biraz düşündüm.Bir yazar toplatılıp yakılacak kadar müstehcen bir kitabı niye yazar? Müstehcenlikle yazar bu topluma ne verebileceğini düşünüyor? Müstehcenlikte sınır nedir? Sanat eserleri söz konusu olunca müstehcenlıkte sınır yok mudur?

  Bence müstehcenlıkten sanat olmaz.Sanatın topluma bir şeyler vermesi lazım.

  Romandan aklımda kalan bazı noktalar var:

  Aydan Cem’le daha üçüncü görüşmesinde kocasını aldatmaya başlıyor.İnsan bu ne hız diye sormadan edemiyor. Ben kitabın 120. sayfasına gelinceye kadar hep kafamdan bu ilk olamaz diye düşünüyordum.120. sayfada da kocasını ilk defa aldatmadığını örgendik.

  Aydan ilişkisinin son safhasına doğru aşığını önce kocası yokken, daha sonra da kocası evde uyurken evine alıyor ve onunla birlikte olmaktan çekinmiyor.Yazar bunları daha fazla heyecan almak için yapılan hareketler olarak gösteriliyor.Bence böyle davranışların temelinde kin ve intikam duyguları mutlaka vardır.Bu bir meydan okumadır.

  Aydan tüm olanları kocasına anlatınca kocasının oturup ağlaması da bana çok zavallıca bir hareket olarak göründü. Bu davranışı sergileyen birinin eşini tüm bu olanlara rağmen affetmesi de çok normal.

  Aydan hayatına giren erkekleri kıyaslıyor.Bu kıyaslamada da en önemli kıstas cinsellik.Aydan arada bir özlediği zaman gördüğü ve onun dışında kendisini hiç aramayan birini hayatının en önemli varlığı haline getiriyor. Oysa bu insanla her anını birlikte geçirse belki de ona daha farklı bakacaktır.

  Haluk’un genç bir doktorken eşini çalıştığı hastanenin baş hekiminden kıskanmaması ve kendi geleceği için eşini o adamın önüne atması da çok ibret verici bir olay. Bir erkeğin karısını yükselmek için kullanması ona hiç değer vermediğini gösterir.

  Bence Haluk Aydan’dan boşanmalıydı. Çünkü o artık Aydan için önemli biri olamaz. Karısının hafızasında Cem hep var olacak.Her birlikteliklerinde onu mutlaka Cem’le kıyaslayacak.Belki de ilk fırsatını bulduğunda onu tekrar aldatacak.Aldatmanın cezası ık olmalı.

  Bence kitabı okuyun ama uygulamaya kalkmayın……..