Adana Kanara Binası

Adana bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Kanara Binası, Adana’nın Seyhan Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait tarihi mezbaha binasıdır. Şehirdeki sağlıksız kesim işlerine son vermek için cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilmiş ve yapıldığı dönemde Balkanların en modern mezbahası olmuştur. I. Ulusal Mimari Akım’ın özelliklerini gösteren bir binadır. Kanara semtine adını verir.

  Binanın İnşası
  Yapının projeleri 1929 yılında tamamlandı, yapımına 1930 yılında başlandı ve 1932’de işler halde Adana Belediyesi’ne teslim edildi. Günde 300 küçük, 30 büyük hayvanın kesimine uygun olarak hazırlanmış bir yapıdır. Mezbahada yaz aylarında beliren büyük buz ihtiyacını karşılamak üzere günde 10 ton buz üreten buz fabrikasını da içinde barındırır. Yapı, 6 pavyon ve 18m. Yüksekliğindeki su kulesinden oluşmaktadır; tuğla kagir olarak inşa edilmiştir. Tavanlar çoğunlukla betonarme olarak uygulanmıştır. Cephesi suni taş, su basmanlar ve süsleme ise kesme taştandır. Zemin mermer mozaik kullanarak oluşturulmuştur. Yapıdaki yontma taşlar Tarsus ocaklarından getirilmiştir.

  Binanın Kanara adını alması
  Atatürk, 1933’te yapıyı gezdiğinde “Kan ara ki bulasın” diyerek yapıya Kanara adının verilmesini istemiştir. Kimilerine göre kanara sözcüğü, yapıya kanara adının verilmesinden sonra mezbaha anlamında kullanılmaya başlamıştır. Kimine göre ise Arapça kınnâre sözcüğü Adana ağzında kanara haline dönüşmüştür.