Açık Öğretim Lisesi ders seçimi nasıl yapılır

Açık Öğretim AÖF bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Açık Öğretim Lisesi'ne kayıt olan öğrenciler, ders seçme takviminin açıklanmasının ardından sisteme ders tercihlerini girmeleri gerekmektedir.

  Öğrencilerin bir dönem için toplamı 40 kredi getiren dersleri seçmesi gerekiyor. Kayıt yenilemeyen eski öğrenciler ders seçimi yapamamaktadır. Her dönem öncesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın Açık Öğretim Lisesi sitesinde ders tercih tarihleri duyurulmaktadır.

  Öncelikle Açık Öğretim Lisesi'nin internet sitesine giriş yapıyoruz. Ardından sağ tarafta bulunan sisteme giriş kısmının altında bulunan "Öğrenci" tuşuna basarak, giriş sayfasına yönleniyoruz.
  acik-ogretim-ders-1.jpg
  Bu sayfada ise bizden giriş bilgilerimizi girmemiz isteniyor. Üstte yazan güvenlik kodunu, öğrenci numaramızı ve şifremizi yazıp "Giriş" tuşuna basarak sisteme giriş yapıyoruz.
  acik-ogretim-ders-2.jpg
  Sisteme giriş yapmamızın ardından açılan menülerden solda bulunan "DERS SEÇME VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ" ana menüsü tıklıyoruz. Daha sonra alt menülerden "Ders seçimi işlemi" kısmına tıklıyoruz.

  “Bu Dönem Sınavına Girebileceğiniz Dersler” kısmında o dönem girebileceğiniz sınav derslerinin ismi yazmaktadır. Dersin kaç kredi getirdiği, kaç dönem olduğu gibi bilgilerde burada bulunur. Yanlarında bulunan mavi butnolarla seçtiğimiz dersler o kutunun altındaki "Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler" kutusunda görünecektir. Dilerseniz derslerin yanlarında bulunan kırmız butonlarla o dersi silebilirsiniz.
  acik-ogretim-ders-3.jpg
  30 krediyi tamamlayıncaya kadar ders seçimi yapabilirsiniz. Ders seçerken, ortak dersler ve alan derslerini öncelikli seçmeniz önerilir. Ana dersleri seçtikten sonra seçmeli dersleri seçmenizde fayda var.

  Daha fazla bilgi ve sınav yeri seçim işlemi için lütfen tıklayın
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 21 Ekim 2014