Yarıçap Nedir Nasıl Hesaplanır?

yaricapMerkez noktadan çembere çizilen herhangi bir doğru parçasına yarıçap denir. Bir noktadan eşit uzaklıkta bulunan çizginin çevrelediği alana daire denmektedir. Eğri biçimindeki bu çizgiye de çember denmektedir. Dairenin tam ortası, dairenin merkezidir. Dairenin çevresi, merkez noktaya her zaman eşit uzaklıkta bulunur. Merkez noktadan geçerek çemberin iki noktasını birleştiren doğruya çap denmektedir. Çapın yarısı ise yarıçap olarak adlandırılmaktadır.

Yarıçap,  merkez noktadan çembere çizilen herhangi bir doğru parçasını ifade etmektedir. Merkez noktadan geçmeyen ve çemberin herhangi iki noktasını birleştiren doğruya kiriş denmektedir. Kiriş noktaları arasında kalan çember parçasına yay denmektedir. Çemberin dışarda sadece bir noktaya değerek geçen doğruya da teğet denmektedir. Bir çemberin en uzak noktaları arasındaki mesafe, o dairenin çapını ifade etmektedir.

Dairenin merkezinden çizilen iki farklı yarıçap, dairenin içinde bir dilim meydana getirmektedir. Daire kesmesi adı verilen bu dilimin, çemberin üzerinde kalan kısmına da yay denmektedir.

Bir daire çizilebilmesi için, istenen dairenin yarıçapının uzunluğunun bilinmesi gerekmektedir. Merkez kabul edilen bir noktadan, yarıçap uzunluğuna göre bir çember çizilerek, daire elde edilmiş olur.

Yarıçap nasıl hesaplanır?

Dairelerde kullanılan, değişmez pi sayısı: Daire çemberinin, dairenin çapına bölünmesiyle elde edilmektedir. Pi sayısı her zaman aynıdır.

Kısaca karşılaştığınız bir problemde çap veriliyor ve yarıçap isteniyorsa; verilen çapın yarısı yani 2’ye bölümü yarıçapa ulaşmamızı sağlar. Yarıçap veriliyor ve çap isteniyorsa; yarıçapın 2 ile çarpımı çapı bulmamızı sağlar.