Turşu ve Şalgam Suyu Gribe İyi Geliyor

Şalgam suyu ve turşu gribe iyi gelir mi? ya da iyileştirir mi? bu konuda bilim ne diyor? Diye merak edenler için bu yazımız. Kış aylarında sağlıklı kalmanız için bunu okumanızda yarar var.
Özellikle son günlerde Avrupa ve Asya kıtasında 4 milyon insanı etkisi altına alan grip salgınından korunmak adına bireysel önlemler almalıyız.

turşu

Kendimizi ve aile bireylerini korumak istiyorsak bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeliyiz. Yapılan bir araştırma probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, dolayısıyla grip mikrobuna karşı vücut direncinin arttığını gösteriyor. Gribe yakalandıktan sonra alınan probiyotikler grip mikrobunu yenmekte yardımcı olacaktır. Elbette bu tedbirleri mikroba yakalanmadan evvel almak daha önemlidir.

Turşu suyu gribe iyi gelir mi?

Vücuttaki probiyotiklerin artırılabilmesi için ise, atadan deden kalma gıdalara yönelmemizde fayda var. Özellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için fermante gıdaları tüketmek gerekiyor. Bu fermente gıdaların başında ise eskiden köylerimizde bastığımız turşular, özellikle Adana Kebabı’nın yanında içtiğimiz şalgam suları geliyor. Fermante gıdalar tabi bununla bitmiyor. Örneğin ev mayasıyla yapılan ev yoğurdu, salamura zeytin, fermante olarak hazırlanmış sucuklar bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Japon bilim adamlarının yaptığı bu çalışma, gribe karşı önlemlerin arasına fermante gıdları tüketmeyi de ekledi. Bunun yanında gribe yakalananların da bu gıdaları tükettikleri zaman, gribi hızla yendikleri gözlemlendi ve ispatlandı.

Probiyotikler yararlı bakteriler olarak nitelendiriliyor. Bazı sakatat yemeklerinde de bu yararlı bakteriler bulunuyor. Büyüklerimizin hastalığımızda bize kelle paça ve işkembe çorbası içirmesinin koca karı metodu olmadığı da böylece ispatlanmış oldu. Bunun yanında bir başka fermante gıda olan tarhana çorbası da gribe iyi geliyor. Fermante gıdaların yanında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mevsim meyvelerini ve sebzelerini de tüketmekte yarar var.

Ayrıca grip mikrobundan korunmak için klasik hijyen kurallarına da uymak gerekir. Grip insanlarla temas ettiğimizde ve havayla bile bulaşabilen bir virüs olduğu için özellikle soğuk kış aylarında; insanlarla pek sarılıp öpüşmeyin, odanızı ve evinizi sürekli havalandırın, kapalı ve kalabalık mekanlara yaklaşmayın. Bunun yanında ellerinizi temiz tutup, yıkayın.