30 Ağustos Zafer Bayramı

30-agustos-zafer-bayramiTürkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayramı. 30 Ağustos Zafer Bayramı ülkemizde her yıl İstiklal mücadelesinin son halkası olarak, bütün ülkede kutlanır. Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında yapılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni, başka bir deyişle Büyük Taarruz’u anmak için kutlanan bayramdır. 1922 Ağustos ayında Türk Ordusu taarruza geçmeye karar verir ve Mustafa Kemal, İsmet Bey, Fevzi Çakmak ve diğer paşalar ile kurmaylar savaşı yönetmek için Kocatepe’ye giderler. Planlandığı üzere Büyük Taarruz devam eder ve düşman gerilemeye başlar, bozguna uğrar. 30 Ağustos’a kadar düşman ordusu çember altına alınır. 30 Ağustos sabahı Başkomutan Mustafa Kemal Paşa taarruz emrini verir. İşte bu sırada Mustafa Kemal Atatürk ünlü emrini verir: “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” Dumlupınar’da ordumuz düşmana son darbeyi vurur ve böylece düşman askerleri kaçarlar.

30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir almak isteyenlere karşı kazanılmış çok büyük bir zaferdir. 30 Ağustos Zafer Bayramı ilk olarak 30 Ağustos 1923 yılında Ankara, Afyon ve İzmir’de kutlandı. Sonraki yıllarda bütün ülkede kutlanmaya başlandı.

Zafer Bayramı’nda yapılacak olan törenlerin düzenlenmesi Milli Savunma, İçişleri, Dış İşleri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıklarına verilmiştir. 30 Ağustos tarihinde resmi daireler, kurum, kuruluşlarda bir gün tatil ilan edilir.