Zirvenin Üzerinde

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
KİTABIN ADI Zirvenin Üzerinde KİTABIN YAZARI Zig ZİGLAR (Özlem SUER) YAYINEVİ VE ADRESİ Beyaz Yayınları Nuruosmaniye Cad. Kardeşler Han, No:3 Cağaloğlu / İSTANBUL BASIM TARİHİ Ocak 1999 KİTABIN YAYIM MAKSADI İnsanların Daha Başarılı, Daha Mutlu Ve Daha Sağlıklı Olmasını Sağlamak
KİTABIN ÖZETİ :
ZİRVENİN ÜZERİNDE, Zig Ziglar tarafından kaleme alınmış profesyonel bir kitap, ZİRVEDE GÖRÜŞÜRÜZ, ZİRVENİN ÖTESİNDE serisinin üçüncü kitabı olup, ilk okuyuşta umut ve cesareti beraberinde getiren, daha sonraki okuyuşlarınızda ise çok daha iyi sonuçlar verecek bir kitaptır. ZİRVENİN ÜZERİNDE motivasyon ve olumlu yaşam üzerine yazılmış temel bir eserdir.
Kitabı incelediğimizde, okuyuculara verilmek istenenler birkaç başlık altında özetlenebilir. Başta “ Yapabileceğim her şey benim elimdedir. Çözüm derhal uygulamaya geçmektir” prensibiyle başlamaktadır. Birçok insanın neler yapabileceklerine dair hiçbir fikri olmadığını, çünkü kendilerine o ana kadar söylenmiş olan şeyleri yapamayacaklarından bahsedilmektedir. Bu insanların ne istediklerini bilemediklerine, çünkü kendileri için neyin elde edilebilir ve işe yarar olduğunun farkında olmadıklarına değinilmektedir.
Kitapta anlatılmak istenen diğer bir nokta ise; kendimizle daha barışık olmamız gerektiğidir. Kendimizle daha barışık olduğumuzda beceri ve yeteneklerimizi daha rahat kullanacağımız, yapılacak şeyleri daha kısa zamanda yapacağımız, dolayısıyla hoşlanılan şeylere daha fazla zaman ayrılabileceğimiz ve yaşama daha çok şey katabileceğimiz ve yaşamdan keyif duyacağımızdır.
Yazarın kitapta üzerinde durduğu bir diğer konu ise kim olduğumuzdur. Eğer kim olduğunuzdan ya da nerede olduğunuzdan memnun değilseniz sakın üzülüp kaygılanmayın. Çünkü kim olduğunuza ya da nerede olduğunuza bağımlı kalmış değilseniz çalışabilirsiniz ve değişebilirsiniz. Dolayısıyla olduğundan daha fazlasını olabilirsiniz. Mutluluk, sizin kim olduğunuzun ve ne yaptığınızın bir yan ürünüdür ve mutluluğu kendinize hedef seçebilirsiniz. Ancak hedeflerinizi ve amaçlarınızı bir kağıda dökmezseniz, amaçlarınız topraksız bir tohum gibi kalır.
Yazar başarının formülünü motivasyon ve bilginin toplamı olarak sunmuştur. Başarı için acıya katlanmak, acının üstesinden gelmek gerekmektedir. Geçici sıkıntılar ömür boyu kazanç sağlar. Şampiyonlar ise disiplinlidir çünkü şampiyonluğun temeli disiplindir. Kitapta üzerinde durulan önemli bir noktada askerliğin başarılı olma nitelikleri kazandırdığıdır. Saygı ve kibarlığın da başarının anahtarı olduğu yazar tarafından belirtilmiştir.
Zirveyi aşmanın anahtarının diğer insanlara, istedikleri şeye ulaşmak için yeterli yardımda bulunmak olduğundan bahsedilmektedir. Geçmişle arkadaş olunduğunda, bugüne odaklanıldığında ve geleceğe büyük bir umutla bakıldığında; paranın alamadığı mutlulukları, sevgi ve arkadaşlığı alındığında zirveye çıkıldığı belirtilmektedir. Bununla beraber kitapta, zirvenin üzerindekilerin parlak ışıklar altında bile karanlıktaki performansını ve sorumluluğunu aynen sürdürenler olduğuna önemli bir nokta olarak dikkat çekilmektedir.
Kitap mistik kokularla bezenmiş, mistik hisler uyandırmaktadır. Hedeflerinizi, amaçlarınızı gerçekleştirmenin reçetesi bu kitapta Zig Ziglar tarafından sunulmaktadır. Kitapta anlatılan, inanmak, inandırmanın yani motivasyonun gerekliliğidir. Ayrıca pozitif nitelikleri kazanmak ve de negatif niteliklerden kurtulmanın gerekliliği de anlatılmaktadır.
Önceki kitaplarla bir karşılaştırma yapıldığında, bu kitabın öncekilerden farkı, öncekilerin zirveye ulaşmayı içeriyor ve sonrası ile ilgilenmiyor olması, bu kitabın ise zirvede kalmanın sürekliliğinin sağlanmasını içermesidir.
Kitabın anlatımı sade, anlaşılır biçimdedir. Kitap, dipnot veya alıntı içermemekte, dolayısıyla bilimsel bir eser olarak değerlendirilmesi mümkün olmamaktadır.
Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst