Zeki Alasya Kimdir

prenses MoNo MeLeği ♥

Zeki Alasya'nın Hayatı


Yeşilçam’ın en renkli yüzlerinden biri olan Zeki Alasya 18 Nisan 1943 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde sadrazamlık yapan Kıbrıslı Kamil Paşa’nın yeğeni olan Zeki Alasya, ailesi gibi aslen Kıbrıslıdır.

Eğitim hayatını İstanbul’da geçiren Alasya, Robert Koleji’nde okuduktan sonra 1959 yılına gelindiğinde sanat hayatına ilk adımını Milli Türk Talebe Birliği’nde amatör tiyatro oyunlarında yer alarak atmış oldu.

1962 yılına gelindiğinde Zeki Alasya’yı tamamlayan, hayatı boyunca aynı isimle isminin yan yana geleceği arkadaşı Metin Akpınar’la tanıştı. Birlik Tiyatrosu’nda amatör olarak tiyatro sahnesinin tozunu yuttular. İşte bir elmanın iki yarısı olarak anılan bu iki isim böylece tiyatroda sahne almaya başladılar. Arena, Genar ve Ulvi Uraz gibi birçok tiyatrolarda Metin Akpınar’la aynı sahneyi paylaştıktan sonra, kendi tiyatrolarını kurmalarının vakti gelmişti. 1967 yılında Metin Akpınar, Haldun Taner ve Ahmet Gülhan’la beraber Türkiye’deki ilk kabare tiyatrosunu Devekuşu Kabare Tiyatrosu ismi ile kurdular.
Zeki Alasya
Yeşilçam’da boy gösterme 1972 yılında başladı. O yıl gösterime giren Ertem Eğilmez’in Tatlı Dillim filminde yardımcı oyuncu olarak Metin Akpınar’la ilk filmlerinde buluştular. O dönem Ertem Eğilmez’in yaptığı birçok filmde Metin Akpınar, Tarık Akan, Münir Özkul, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Emel Sayın ile oynadığı gibi bu filmlerin senaryo ekibinde de yer almıştır. Bu filmler arasında en çok akılda kalan ve Zeki Metin ikilisinin oluşmasında ilk adımları olan filmler Köyden İndim Şehre ve Salak Milyoner filmleridir. Zeki-Metin efsanesinin ortaya çıktığı ilk film ise 1974 yılında gösterime giren Mirasyediler filmidir.

Oynadığı birçok filmin senaryosunda da imzası olan oyuncu, ayrıca yönetmenlikte yapmıştır. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı alan Zeki Alasya aynı zamanda televizyon ekranlarında da birçok dizi projesinde boy göstermiştir.

Uzun yıllar Oya Alasya ile evli kaldı. Bu birliktelikten bir kız çocukları oldu. (Zeynep Alasya) 1987 yılında ise çift boşandı. Özel hayatı ile de gündeme gelen Zeki Alasya 2008 yılından beri kendinden 30 yaş küçük eşi Jülide Atak ile evlidir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst