Zayıflama haplarının zararları

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Zayıflama kapsüllerinin yan etkileri nelerdir

Akademisyenler tarafından yapılan araştırmaya göre, internet üzerinden satılan ve ''tamamen bitkisel'' olduğu öne sürülen 9 zayıflama destek ürünün 3'ünde ''sibutramine'' maddesine rastlandı.
Zayıflama hapları

İnönü Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı ve Endokronoloji Bilim Dalı akademisyenlerinin yaptığı araştırmada, internet üzerinden satılan ve ''tamamen bitkisel'' olduğu öne sürülen 9 zayıflama destek ürünün 3'ünde, kalp rahatsızlıkları ve ölümlere yol açabilecek ''sibutramine'' maddesine rastlandığı bildirildi.

Amerika'nın önde gelen sağlık dergilerinden Human And Experimental Toxicology'de de yayımlanan ve yaklaşık 1,5 yıl süren araştırmanın detaylarını AA muhabirine anlatan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Endokronoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şahin, araştırma fikrinin, destek ürünü kullandığı belirlenen obez ve genç bir kişinin otopsisi sonrasında Adli Tıp Anabilim Dalı'ndan çıktığını belirtti.

Bunun üzerine internetten satışı yapılan ve eczanelerden de kolayca temin edilebilen zayıflama ilaçlarını incelediklerini dile getiren Şahin, uluslararası literatürde de bu konuda geniş, detaylı bir araştırma bulunmadığını söyledi.

Araştırmada, piyasada bitkisel olduğu iddia edilen 9 zayıflama destek ürününü incelediklerini ve uzun bir laboratuvar çalışması sonucunda içindeki 30'dan fazla maddeyi analiz ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Şahin, şöyle devam etti:

''İncelemeler sonucunda gördük ki; bu ilaçların içinde gerçekten çok ciddi şeyler var. Gerek hazırlanışında, gerek sunumunda, gerekse içerikleri açısından halk sağlığını tehdit edebilecek olumsuzluklar var. 9 bitkisel ürünün 3'ünde kalp ve akciğere zararları olduğu bilinen ve içindeki sibutramine etken maddesi nedeniyle piyasadan toplatılan ilaçtan, çok daha yüksek dozda bu etken maddeden olduğu görüldü. Bunlar prospektüslerde, içeriklerini bildiren kısıma da yazılmamıştı. İçeriğinde tamamen bitkisel ürünlerden oluştuğu, vitamin bulunduğu gibi şeyler yazıyordu. Diğer 3'ünde kafein ile psikiyatride kullanılan, yeşil reçeteyle satılan diyazemlere benzeyen etken maddeler tespit ettik. 3 tanesinde de sadece kafein vardı. Yani incelediğimiz bu 9 ürünün hepsinde de içeriğinde bildirilmeyen etken maddeler vardı ki bunların 3 tanesinde yasaklanan maddeler kullanılmıştı.''

-Ağır metaller de tespit edildi-

Destek ürünlerinin etken maddeleri haricinde içeriğindeki toksik metalleri de incelediklerini dile getiren Prof. Dr. Şahin, ürünlerin hemen hemen hepsinde vücuttan atılamayan ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan 13 ağır metalin bulunduğunu belirlediklerini söyledi.

Şahin, ''Ürünlerde alüminyum, nikel gibi bitkisel ürünlerde olmaması gereken metaller tespit ettik. Bunların bir kısmı vücuttan atılması çok zor, bir kısmı da kanserojen. Düşük dozlarda ama normalde bu tür ürünlerde bu metallerin kesinlikle olmaması gerekir'' diye konuştu.

-Sibutramine ani kalp ölümlerine neden oluyor-

Halk arasında zayıflama ilaçları olarak da bilinen bu destek ürünlerin, kullanımında ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurgulayan Şahin, içinde sibutramine etken maddesi bulunan ilacın kalp ve tansiyon rahatsızlıklarına ve ani kalp ölümlerine yol açabildiğini belirtti.

Ayrıca çok masum görülen kafein gibi maddelerin de ölçüsüz tüketildiğinde sorunlara yol açtığını ifade eden Şahin, ''Uykusuzluk, kalpte ritim bozukluğu, kemik erimesi, memede kist oluşumları gibi en basit kafeinin bile olumsuz etkilerini görmekteyiz'' dedi.

Kilo vermenin en basit yolunun sağlıklı beslenme, düzenli bir yaşam, durağan bir hayattan hareketli bir hayata geçme olduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:

''Bunları yapamıyorsak doktorların, özellikle endokronogların önerisiyle ilaçlar kullanılmalı. Onun dışında böyle bitkisel ilaçların içinde gerçekten hileler olabiliyor. Başka katkı maddeleri eklenmiş olabiliyor. Bunlar sağlığımızı tehdit ediyor, zarar veriyor. Bu nedenle doğal yollardan şaşmamalıyız. Doktor kontrolü olmadan sadece üzerinde bitkisel yazıyor diye insanların bu ilaçlara kanmamaları gerekiyor. Kesinlikle bunların içinde ekstra etken maddeler olabiliyor. Bakanlıktan ruhsat alırken o şekilde almıyorlar ama sonradan hileyle ekleyip sunuyorlar. Bir kısmında kafein gibi yüksek dozda olan etken maddeler var. Bir kısmında da ağır metaller var. Yani hiçbiri sandığımız gibi masum, bitkisel ilaçlar değil.''

-''Ani kalp durmalarıyla ölebiliyorlar''-

İnönü Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Celbiş de bazı vakalarda otopsi yaparken, genç yaşta kilo problemi olanlarda ölümler görmeleri üzerine böyle bir araştırma yapılmasına karar verdiklerini söyledi.

Genç yaşta çok kilolu olan ve kalp rahatsızlığıyla ölenlerin evlerinde yaptıkları araştırmalarda bu ilaçları kullandıklarını gördüklerini anlatan Prof. Dr. Celbiş, ''Biz bu vakalara otopsi yaparken maddeyi bulmak her zaman çok mümkün olmayabiliyor. Bütün olarak değerlendirmek lazım. Bu ilaçları kullananlar ani kalp durmalarıyla ölebiliyorlar'' diye konuştu.

İlaçların içerisinde sonradan eklenmiş birtakım maddeler gözlemlediklerini kaydeden Prof. Dr. Celbiş, ''İlacın etkisini artırmak için kullanılmış maddeler var. Tablet haline getirilmesi esnasında kirlenmeyle bulaşan son derece ağır metaller var. Bunlar da çok zararlı. O yüzden hekim kontrolünde ilaç başlanması önemli'' dedi.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
16B
Üst