Zarar ve Kayıplar

Panick46 Yeni Üye
Savaşa giren her birliğin bir `sağlık` değeri (ya da başka bir deyişle belirli bir `sağlık notu` sayısı) vardır. Eğer bir birim zarar görürse sağlık notu düşer. Sağlık 0`a indiği zaman birim yıkılır. Birimlerin hasara karşı zırhları vardır.
Zırh direkt olarak zarardan düşülür. Diyelim ki 3 zırhı olan bir birim saldırıda 5 zarar gördü. O halde sağlık notu 5-3=2 olacaktır. Eğer zırh zarardan büyükse saldırının hiç bir etkisi olmaz! Zırh özellikle hafif zarar verici saldırılara karşı çok kıymetlidir. Sayısı az da olsa zararı çok olan saldırılara karşı zırh kullanışlı değildir. Bu nedenle uzak mesafe savaşçılarının saldırılarından korunabilmeleri için özellikle ağır piyadelerin zırhlandırılması işini kolaylaştırır.
Bir birim sadece `yaralandığı` yani hala sağlık notu olduğu sürece iyileştirici yetenekleri olan birimler kaybedilen sağlık notunu roundun sonunda tekrar iyileştirebilirler. Yani mümkün olduğunca kalıcı zararlar vermek ve belirli bir birim yıkılmak isteniyorsa zararı daha az birime yoğunlaştırmak daha önemlidir. Bu dağılım bir silahın `hedefe kilitlenme` değeri lie belirlenir.
Bir silah mı? Aynen öyle..Çünkü her birimin kendine has beraberinde taşıdığı bir silahı vardır! Bir birimin verdiği zarar ve isabetin yoğunluğu kullanılan silahın hedefi tutturabilme hassasiyetine bağlıdır. Endişe etme! Aslına bakarsan çok kolay: çünkü farklı silahlar cephedeki farklı pozisyonlar için düşünüldü. Bir okçu yayını ve kısa kılıcını savunma için beraberinde taşır. Yeterince cephaneyle ikinci sıradaki konumunu aldığı ve düşmanlar arasındaki mesafeden emin olduğu sürece oklarını fırlatacaktır. Oklar uzun bir eğim alarak giderler ve pek çok uzun menzilli silahlar gibi isabet yüzdeleri azdır. Bu yüzden geniş bir alana saçılırlar ve çok farklı birimlere isabet ederler.Yani atışların yoğunluğu ve silahın hedefi tutturma doğruluğu bu silahta zayıftır. Böylece yaralanan sayısı çok ama öldürülen sayısı daha ziyade az olur. Eğer cephe hattında bir yarık oluştu ve elde ağır piyade kalmadıysa okçu muhtemelen kısa kılıcını çekip yarıktan saldıracaktır. Yakın savaş silahlarının menzilleri genelde kısa olur ve hedefe odaklı kullanılabilirler. Arka sıradaki savaşçılar henüz sıralarını beklerken ön cephe hatlarında kapışanlar yoğun bir zarara uğrarlar. Bu yüzden orada verilen ziyan kıyasla fazla ve yaralılar az olur.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
32B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Üst