Yüreğir İlçesi (Adana)

Ömer
Yönetici
Yüreğir, Adana'nın ilçesidir. Nüfusu son yapılan adrese dayalı Nüfus sayımına göre 375.954 'dür. Yüreğir'in rakımı 23 metredir.
yuregirharita.png

Adana merkez ilçesinden 5 Haziran 1986 tarihinde ayrılarak ayrı bir ilçe olmuştur. İsmini 1250-1352 yılları arasında Türk Oğuz boyundan Üçoklara ait Yüreğir aşiretinin buraya yerleşmesinden dolayı almıştır.

Coğrafi konum olarak Torosların eteğine kurulan Çukurova Üniversitesi’nin güneyinde başlayan Yüreğir İlçesi yerleşim alanı, doğuda Misis havzası, batıda Seyhan Nehri ve güneyde Karataş Ovası ile çevrelenmiş bölgede oluşan yerleşim alanıdır. Tarihsel olarak geçiş alanları üzerinde bulunması sebebiyle Yüreğir ilçesi önemli bir kavşak noktası olarak düşünülmüştür.

Denizden yüksekliği 23 metre olan ilçenin yüzölçümü 1538 km²'dir. 79 köyü bulunmaktadır. İlçesinin kuzeyinde İmamoğlu, kuzeybatısında Karaisalı, batısında Seyhan, doğusunda Ceyhan, güneyinde Yumurtalık ve Karataş ilçeleri bulunmaktadır.

İlk ve ortaçağda önemli bir yerleşim merkezi olan Yüreğir ve yöresinde eski eser olarak köprü ve höyük, yer mozaikleri ve su kemerleri, hamam ve kervansaray bulunmaktadır. Bu eserler Hitit, Roma, Selçuk ve Osmanlı dönemlerine aittir.

İlçenin nüfusu 2008 genel nüfus sayımına göre 522.265'dir. Bunun 375.954'ü ilçe merkezinde, 146.311'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 13 belde, 112 köy ve 89 mahalleden oluşmaktadır.

Beldeler: Abdioğlu, Baklalı, Buruk, Çelemli, Doğankent, Geçitli, Havutlu, İncirlik, Kürkçüler, Sofulu, Solaklı, Suluca, Yakapınar, Yunusoğlu

Köyler:
Aflak, Ağzıbüyük, Akdam, Akkuyu, Akpınar, Alihocalı, Avcılar, Aydıncık, Aydınyurdu, Ayvalı, Bayramhacılı, Belören, Beyceli, Boynuyoğun, Boztepe, Büyükkapılı, Camili, Cerenli, Cihadiye, Çağırganlı, Çamlıca, Çarkıpare, Çatalpınar, Çaylı, Çınarlı, Çiçekli, Çine, Çirişgediği, Çotlu, Danışment, Dedepınarı, Denizkuyusu, Dutluca, Düzce, Eğeciuşağı, Esenler, Gökbüket, Güveloğlu, Hacıali, Hakkıbeyli, Hasanbeyli, Herekli, Hocallı, Irmakbaşı, Kadıköy, Karaahmetli, Karaömerli, Karayusuflu, Kargakekeç, Karlık, Kaşlıca, Kaşobası, Kayarlı, Kepeztepe, Kılbaş, Kılıçlı, Kızılkaş, Köklüce, Kösefakılı, Kütüklü, Maltepe, Menekşe, Mustafalar, Mutlu, Paşaköy, Sağdıçlı, Sarıçam, Şahinağa, Şıhmurat, Turunçlu, Ünlüce, Vayvaylı, Yağızlar, Yarımca, Yeniköy, Yeniyayla, Yerdelen, Yukarıçiçekli, Zağarlı
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
19B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst