Yunus Emre'nin türk diline ve Türk kültürüne katkıları

  • Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 12.000
deep Harbi Aktif Üye
Yunus Emre'nin türk diline ve Türk kültürüne katkıları nelerdir?

Yunus Emre, dünya kültür ve medeniyet tarihinde bir merhale olmuştur. Kültürümüzün en değerli yapı taşları arasında yer almaktadır. Çünkü Yunus Emre, sadece yaşadığı devrin değil, şimdiki zamanın ve gelecek yüzyılların da yegâne ışık kaynağıdır. Allah ve cümle yaratılmışı içine alan sonsuz sevgisinden kaynaklanan fikirleri, dünya üzerinde insanlık var oldukça değerini koruyacaktır.

Yunus Emre'nin gayesi, sevgi yoluyla dünyada yasayan tüm insanların, hem kendileriyle hem kâinatla kaynaşmasını sağlamak ve sonsuz yaşamda ebedi hayata doğmalarını sağlamaktır.
Yunus Emre adı, her Türk ve Türk kültürünü tanıyıp seven herkes için bir şeyler ifade eder.

Şiirlerinde, her devrin okuyucusu ya da dinleyicisi kendini etkileyecek bir şey bulmuştur. İlk kez Yunus, şiirlerinde büyük ölçüde Türkçe kullanmıştır. Yunus'la birlikte dil, daha renkli, canlı ve halk zevkine uygun bir hale gelmiştir. Şiirlerinin birçoğunda, aruz veznini kullanmış, fakat en güzel ve tanınmış şiirleri Türkçe hece vezniyle yazılmıştır. Bu şekilde, şiirleri kısa zamanda yayılarak benimsenmiş ve ilahi olarak da söylenerek günümüze dek ulaşmıştır.

Günümüzde Bizim Yunus’un (İskender Pala kendisine romanlarında öyle diyor) şiirlerini 6-7 yaşındaki çocuklar ilahi olarak okuyor, söylüyor, öğreniyor, ezberliyor.

Halen “Hak bir gönül verdi bana” diyerek insanın ruh iklimini anlatıyor, “Bir ben vardır bende, benden içeri” diyerek kabuğumuzdan sıyrılmamızı öğütlüyor.

Yunus demek, “Edebiyat” demek.
Yunus demek, “Şiir” demek.
Yunus demek “Aşk” demek.
Yunus demek “İlahi” demek.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst