Yerli otomobil Fiyatı kaç lira olacak?

deep Harbi Aktif Üye
Yerli otomobil kaç lira olacak? yerli araba kaç tl olacak? yerli otomobil markası üretimi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "20-25 bin TL maliyeti olan bir otomobilin üretimi, tasarımı, pazarlanması iç pazar açısından hesaba katıldı ve üretimle ilgili çalışmalar bu çerçevede yapıldı" dedi.
Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), yerli otomobil üretim raporunu Ergün'e sundu.

Bakan Ergün konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin otomotiv sektöründeki 50 yıllık tecrübesinin ve deneyiminin artık Türkiye'de yerli marka ve model otomobil üretimi için fırsatlar doğurduğunu belirterek, "İç pazarı bu kadar genişleyen, siyasi istikrarı, güven ortamı ve makro ekonomik dengeleriyle yatırımcıya ve tüketiciye uzun vadeli güven ortamı da sunan bir ekonomide artık yerli marka ve model gibi yatırımların yapılması hem gerekiyor hem de eskisi kadar zor değil" dedi.

Türkiye'deki marka ve modellerin Türkiye'ye yetmediğini, ithalatla bu açığın kapatılmaya çalışıldığını, bundan dolayı da yerli üretim için çağrı yaptıklarını ifade eden Ergün, "Bizden süre isteyen OSB, 8 aya yakın çalışmanın ardından raporlarını sundular. Konuyla ilgili ayrıntılı çalışma yürüttüler. Tasarımından bütün üretimine kadar A'dan Z'ye her şeyin Türkiye'de üretileceği bir modelin veya onun biraz daha farklı modelin -nasıl bizim yan sanayimiz başka ülkelerin modellerine ve markalarına parça veriyorsa bizim ortaya koyacağımız modele ve markaya da başka ülkelerin gerekirse yan sanayisinden parçalar alabiliriz - ortaya koyabileceği maliyeti birkaç alternatifli olarak arkadaşlarımız çalıştılar, işin teknik boyutunu ortaya koydular" diye konuştu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
19B
pinkmouse
P
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Üst