Yemame Savaşı

LAL
Moderatör
Yemame Savaşı tarihi, şehitleri ve hakkında bilgi.

Yemame Savaşı, Yemame Vakası olarak da bilinir, Arabistan Yarımadası'nın doğusunda, Yemame bölgesinde yalancı peygamber Müseylime'ye bağlı kuvvetler ile Halid bin Velid komutasındaki İslam ordusu arasında yapılan savaş (Mayıs-Haziran 633).

Muhammed bin Abdullah'ın ölümünden sonra (632) sonra kendisini peygamber ilan eden Müseylime, Beni Hanife kabilesini irtidada (dinden dönme) zorlamış ve bunda başarılı olmuştu. Halife Ebu Bekir'in öğütçü olarak gönderdiği Habib bin Abdullah Ensari'nin öldürülmesinden sonra, Müslümanların önderi Sümame'yi desteklemek için bölgeye giden İslam kuvvetleri de bozguna uğradı. Bunun üzerine Ebu Bekir en yetenekli komutanlarından Halid bin Velid'i Müseylime üzerine gönderdi. Akraba denen yerde ağır bir yenilgi alan ve ardından birliklerini toplayarak giriştiği üç saldırıda da başarı sağlamayan Halid bin Velid, Müslümanlık için kimin daha istekle çarpıştığını göstermek üzere askerlerini ensar ve muhacirun olarak iki gruba ayırma yoluna gitti. İzleyen kanlı çarpışmalarda Müseylime ve savaşçıları, duvarlarla çevrili bir bahçede sıkıştırıldı. Siyah bir kölenin Müseylime'yi öldürmesiyle savaş sona erdi. Yemameli tutsaklardan dörtte birini köle olarak alan Halid bin Velid'in önerdiği barış çerçevesinde Beni Hanife kabilesi yeniden Müslüman oldu.

Yemame Savaşı'nda bir çok hâfız sahabenin yaşamını yitirmesiyle, Kur'an'dan birşey kaybolmaması için dağınık olan vahiy malzemesinin toplanmasına karar verildi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst