Yatak odanız şık ve işlevsel olsun

BlueBerry Harbi Aktif Üye
Yatak odanızı işlevsel bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, gardırobun diğer eşyalara en az 60 cm uzak olmasına özen gösterin, sesin dağılmasını duvar kağıdıyla önleyin.

Kendinize rahat ve geniş bir yatak odası yaratmak istiyorsanız, pratik ipuçlarından yararlanabilirsiniz. İşte yatak odanızı dekore ederken, göz önünde bulundurmanız gereken detaylar...


Yatak ve oturma bölümleri olan geniş bir yatak odanız varsa, boş kalan alana uygun boyutlarda bir kitaplık ya da şifonyer yerleştirebilirsiniz.
Yatak ucunu, puf ya da otoman tarzı bir mobilyayla değerlendirebilirsiniz.
Yatak odanızda masası olan bir kitaplık, okuma lambası, kitaplar, çerçeveler ve hatta küçük bir televizyon için elverişli raf alanı sağlanabilir. Rafların iki ucu açık olursa, oda içinde görsel sürekliliği de sağlamış olursunuz.
Yatak kenarında konumlanan komidinler için mevcut alanınız elverişli değilse, yatağın iki yanında, zarif ayaklı küçük masalar kullanabilirsiniz.
Ev içindeki ses ve gürültünün yatak odası dışında kalması için duvarlarda hatta tavanda ses yalıtımı sağlayan malzemelerden faydalanabilirsiniz.
Odadaki seslerin etkisini azaltmak için; uzun tüylü, duvardan duvara halılar ve tekstil duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz.
Etejerli alçak mobilyaların yerleşimi için yatak ucu en uygun konumdur. Bu tarz bir mobilya; çarşaf, yastık ve nevresim takımlarını saklamak için ekstra alan kazandırmanın yanı sıra dergiler, fotoğraf albümleri ve dekoratif ürünleri sergilemek için de hacim sağlar.
Gardırop seçerken ve kullanırken; gardırobun yüksekliği; ceket ve gömlekler için en az 110 cm, manto ve elbiseler için en az 160 cm, derinliği ise en az 60 cm. olmalı.
Gardıroba en yakın mobilya 60 cm. uzaklıkta durmalı. Gardırobun kapakları sürgülü ise bu mesafe azaltılabilir.
İç bölümler, kullanıcının ihtiyacına göre tasarlanmalı, az kullanılan eşyalar için ayrılan yerler üst kısımlarda düşünülmeli. Ağır eşyalar bel hizasında bir bölümde saklanmalı.
Kapaklı dolaplarda iç aydınlatma yapılmalı, ayakkabı bölümleri mutlaka düzenli olarak havalandırılmalı.


Niş ve rafları değerlendirin
Yatak odanızın duvarlarında nişler ve çıkıntılar varsa; bunları fotoğraf, resim, kitap koymak için kullanabilirsiniz. Ya da yine bunun için raflar monte edebilirsiniz. Başucunuzdaki komodinin üzerine koyacağınız bir gece lambası, kitap okurken ya da gece kalktığınızda çok işinize yarar.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
6
Görüntülenme
11B
Üst