Yatak değil aşk odası...

BlueBerry Harbi Aktif Üye
Değişen alışkanlıklarla birlikte, yatak odası özel anların paylaşıldığı bir alan olmaktan çıktı. Değişen alışkanlıklarla birlikte, yatak odası tek işlevli, "özel" bir alan olmaktan çıkarak içinde uyumaktan öte, çalıştığımız TV seyrettiğimiz, uzun telefon sohbetleri yaptığımız ve hatta yakın arkadaşlarımızı ağırladığımız bir mekana dönüştü.

Tüm giysi ve ayakkabılarınızı mükemmel bir şekilde yerleştirmek, dünyanın en rahat yatağında uyumak ya da boyun ağrısı çekmeden yatakta saatlerce kitap okumak isteyebilirsiniz. Bu yüzden öncelikle fonksiyonel soruların cevaplarını bulmalı; sonra da ikinci planda kalabilecek isteklerinizi sıralamalısınız.

Yatak
Yatak odanızın sabit ve büyük olasılıkla en hacimli mobilyası yataktır. Seçtiğiniz yatak, odanın genel tarzında da başlangıç noktasını oluşturacaktır. Eğer pek sevmediğiniz ve kullanmak zorunda olduğunuz bir yatağınız varsa, odanın diğer kısımlarında kullanacağınız kuvvetli renk, materyal ve dokularla onu görünmez kılabilirsiniz.

Yüksek ama yalın çizgilerdeki bir yatak başı, maskülen bir tarz yaratmak için odak noktasını oluşturabilir. Klasik tarzda gösterişli bir karyola, yumuşak yastıklar ve bembeyaz çarşaflarla bir rahatlama merkezi haline gelebilir. Fazla dikkat çekici bir detayı olmayan karyolanıza beyaz tül bir cibinlikle romantik bir bir hava eklemeniz de mümkün.

Dolaplar
Eğer yerine monte edilmiş ve hiçbir şekilde yerini değiştiremeyeceğiniz bir dolabınız varsa, en azından dolap kapaklarını duvarla aynı renk boyamak ya da kulpları değiştirmek gibi detaylara konsantre olarak daha dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dolap düzeninde rahat etmek istiyorsanız, yatak odası olamayacak küçüklükte odaları dolap odasına dönüştürmekten korkmayın, böylelikle ihtiyaçlarınıza göre tasarlayabileceğiniz boş bir alan elde etmiş olacaksınız.

Nelere dikkat etmelisiniz?

Gardrop seçiminde öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi gerekir. Sahip olduğunuz kıyafetlerin ve diğer eşyalarınızın stillerini, boylarını, özelliklerini ve ne kadar aralıklarla kullandığınızı mutlaka düşünmelisiniz.

Yatak odanıza egzotik bir detay eklemek için, boş cam şişelere banyo yağı doldurun, içine kokusunu en sevdiğiniz çiçeğin taçyapraklarından 3-4 tane alın. Şişelerin ağızlarını renkli organza kurdelerle bağlayabilirsiniz.

Uyumanın yanı sıra dinlenme odası olarak da ele alacağımız yatak odalarını canlı kılabilecek ürünlerden biri de, birbirinden ilginç baskılardaki nevresim takımları. Yorgun bir günün ardından masmavi bir gökyüzü ve bembeyaz bulutlar üzerinde uyanmak, tropik iklimlerin eşsiz manzarasında uykuya dalmak, altın kumsallara uzanmak ve yunuslarla rüyalar alemine yolculuğa çıkmak isteyenlere.
Yatak örtüsünün duvarlarla, aydınlatmayla ve duvar bordürüyle aynı desen ve renklerden seçilmesi hoş bir görüntü ve armoni yaratacaktır.

Yatak odası aydınlatması tercihen yanlardan olmalıdır. Çünkü tavandan sarkma aydınlatmalarla yapılan ışıklandırma yatağa uzandığınızda gözünüzü kamaştırabilir. Rahatça kitap okumak veya televizyon seyretmek için başucu lambalarından ya da yerden aydınlatan lambalardan faydalanın.
Yatak odasının baş elemanı olan yatak için, odanın biçimi ve ölçüleri önem taşıyor. Yatağın yerini belirlerken yatanların ve yatağı toplayanların rahatını mutlaka düşünmek gerekiyor. Yatağı duvara dayamak gibi bir zorunluluk varsa dış cephe duvarlarından uzak durulmalı. Çünkü kışın dış çephe duvarları 1-2 derece daha soğuk olur.

Gözün yatak örtüsünden perdelere ve duvarlara kadar yorulmadan rahatça dolaşabilmesi gerekir. İri çiçek motifleri ve pembe tonlardaki ürünleri tercih edebilirsiniz.
Yatak odanızı, yatak başından yatak örtüsüne, duvar kağıdından bordürlere kadar açık mavi tonlarda döşerseniz daha büyük bir mekan elde edersiniz.

Aynı boyutlara sahip resim veya tabloları geometrik şekillerle asabilirsiniz. Örneğin, dikdörtgen formlu çerçeveleri, dikdörtgen bir şekil oluşturarak asmak gibi. Ayrıca yatak odanız için seçeceğiniz tabloların ferah ve aydınlık olmasına dikkat edin.
Perdelerinizin daha şık görünmeleri için perdenizin rengine uygun şık perde halkalarından edinebilirsiniz.

Muslin, organza ya da vual kumaşlarla yapacağınız cibinlikler, odanızda etkileyici bir odak noktası oluşturacaktır. Piyasadaki klasik beyaz tül cibinlikleri şeritler, boncuklar ve pullarla süsleyebilir; tavandan zincirlerle sarkıtacağınız ahşap borularla sadece yatak başını çevreleyecek paneller yaratabilirsiniz.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst