Yanlış hesap adamı Bağdattan döndürür hikayesi

deep Harbi Aktif Üye
Yanlış hesap adamı Bağdattan döndürür hikayesi, Yanlış hesap adamı Bağdattan döndürür sözü ile ilgili yazı

İstanbul kapalı çarşıya kervanlar gelirTüccarların siparişleri kumaş,kürk,baharat neyse dağıtılırDaha sonra tüccarlardan paraları tahsil edilirmiş.

Yine bir alış veriş sonrasında, tüccarın biri hesap yaparken dört işlem hilleri ile kervancıyı 400-500 altın içerde bırakır.
Hesaptaki yanlışlığı anlayamayan kervancı Bağdat,Hicaz ve Mısıra seferine çıkar

Tüccarda, şimdi bu Mısırdan altı-yedi ayda zor dönerbende bu parayı işletirim diye düşünür
Kervancı yol uzun ,zaman bol bütün hesapları tekrar tekrar inceler
Tüccarın yaptığı hileyi anlar.Kervan Bağdat’a girmek üzereyken,kervanı oğlu ve güvendiği bir kişiye emanet eder,
Siz beni Bağdatta bekleyin der.
İyi bir Arap atı alıp dört nala İstanbula dönmeye başlar

Yolda, bu adam bu parayı hemen öyle vermez diye düşünüp bir plan kurar.İstanbuldaki dostlarında plan için yardım ister.

Ertesi gün tüccarın dükkanına iki kadın gelir.
Tüccara ,
Sorup soruşturduk bu civarda en dürüst ,en güvenilir kişi sizmişsiniz.Biz Hicaza gideceğiz Size bu iki çantayı emanet etmek istiyoruz derler

Çantaları açıp tüccara gösterirler. Çantaların içinde inci altın,pırlanta envayi çeşit mücevher

Olurda gelemezsek bunlar size helali hoş olsunbize bir dua okutur,belki bir hayrat yaptırırsın derler

Bunları duyan tüccar sevinçten uçar. Kadınları hürmet ,ziyafet
Bu sırada kervancı içeri girer,
Bunu gören tüccar ,daha kervancı lafa başlamadan ,
Yahu hoşgeldin bizim hesapta bir yanlışlık olmuş paralarını ayırdım.Çocuklarada tenbihledim,eğer ölürsem kervancının parasının mutlaka verin.Ben kul hakkı yemem kardeşim der.

Parayı hemen verir
Bu sırada kadınlar, Biz bu sene gitmekten vazgeçtik Kısmetse seneye! deyip dükkandan
çıkarlar

Oyuna geldiğini anlayan tüccar ,kervancının peşinden koşup ,
hani sen Mısır'a gidecektin yaktın beni! diye bağırır
Atına binen kervancı,
Yanlış hesap adamı Bağdattan döndürür der ve yoluna gider