XenForo debug mode nasıl açılır?

XenForo debug modu nasıl aktif edilir?

Evet arkadaşlar, XenForo ne kadar kaynak tüketiyor? Kaç SQL sorgusu döndürüyor? Sistemi optimize etmek ve hangi eklentinin ne kadar server kaynağını harcağıdığı ölçmemiz için ve de XenForo üzerinde yeni eklenti kodlayabilmemiz için debug modunu açmamız gerekiyor.

FTP veya SFTP hangisini kullanıyorsanız artık; XF1 için /library/config.php XF2 için /src/config.php dosyasının en altına aşağıdaki satırları kaydederek debug modu açabiliyoruz.

PHP:
$config['debug'] = true;

Yukarıdaki şekilde debug modunu açarsak tüm ziyaretçilerde debug bilgilerine ulaşabilecektir. Admin arkadaşların daha rahat çalışması için ben şu yöntemi kullanmayı tercih ediyorum ve bu yöntemi tavsiye ediyorum. IPINIZ yazan kısmı, internete bağlandığınız IP adresi ile değiştirmeniz gerekiyor.

PHP:
if ($_SERVER['REMOTE_ADDR'] == 'IPINIZ') {
    $config['debug'] = true;
}

Bu şekilde yaparsanız sadece belirlediğiniz IP'yi kullanan bilgisayarlar sitenize girdiğinde debug bilgilerine ulaşabilecekler.

Debug mode açıldıktan sonra, forumdaki sayfaların en altında debug bilgisi gözükecektir. Debug bilgisi üzerindeki bağlantıya tıklayarak, bahsi geçen sayfanın hangi sorgularla ve hangi PHP dosyalarını çağırarak oluşturulduğu bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz.

İlave:
XenForo 2'de yeni bir eklenti kodlayabilmemiz için debug modunun yanı sıra geliştirici modu da açmamız gerek onu da aşağıdaki kodla açabilirsiniz:

PHP:
$config['development']['enabled'] = true;

İlave 2:
Yukarıdaki kod SSH cron'da cmd.php trigger işlemleri yaparken php hatasına sebep oluyor. Ben artık şu yöntemi kullanıyorum.

PHP:
$ip = $_SERVER["REMOTE_ADDR"] ?? '127.0.0.1';
$ben = '195.173.214.27';

if ($ip == $ben) {
    $config['debug'] = true;
    $config['development']['enabled'] = true;
}

Son düzenleme: