Windows Vista DirectX 11 Download

Ömer
Yönetici
Windows 7'nin en büyük kozlarından biri olan DirectX 11, bir platform aracılığıyla Windows Vista tarafından da desteklenebilecek.

Microsoft geçtiğimiz hafta Windows 7'yi piyasaya sürerek 2009 yılındaki en büyük kozunu oynadı. Firmanın Windows 7 ile birlikte kullanıcılarına vaadettiği en önemli koz, DirectX 11 desteğiydi. Gelişmiş özellikleriyle oyunculara daha güçlü grafik sunan DirectX11, bundan sonra Vista tarafından da desteklenebilecek. DirectX 10.1 halihazırda Vista Service Pack 2 ile birlikte kullanılabiliyor. DirectX 11 de, 10.1'in geliştirilmiş bir versiyonu olarak biliniyor.

Windows Vista
, 2005 yılında dünyaya Windows Display Driver Model'i (WDDM) tanıttı. Buna göre, ekran kartı üreticileri, bu modeli içeren ekran kartları üretimine geçmişti. WDDM, sanal video belleği ve eş zamanlı grafik içeriklerinin düzenlemesini içeriyordu. Windows 7 de Vista gibi WDDM kullanıyor, fakat biraz geliştirilmiş versiyonuyla.

Geçtiğimiz günlerde firmanın yaptığı açıklamada Microsoft, Vista kullanıcılarını unutmayacaklarını ve DirectX 11 teknolojisini kullanabileceklerini söyledi. Bunun için de eylül ayında bir Platform Update yayınlamıştı. Artık bu platformun tam sürümüne Windows Update üzerinden ulaşabilirsiniz.
Platform Update, Windows Server 2008 SP2 ve Vista SP2 için hazırlandı. 4 adet bölüm içeriyor: Windows Grafikleri, imaj görüntüleme ve DirectX 11 XPS Kütüphanesi. Bu bölümlerle birlikte Vista, DirectX 11'i Platform Update üzerinden çalıştırabiliyor olacak. Tabii ki Windows 7 ile aynı performansı beklemeyin. Çok az da olsa kalite kaybı olması beklenmeyen bir şey değil.
Windows XP kullanıcıları ise DirectX 9.0c'de sıkışmış kalmış durumda. XP ayrıca WDDM de desteklemiyor.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
4
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
9
Görüntülenme
61B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst