Windows Vista ' dan XP 'ye dönmek için Yapılması gerekenler

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Eğer tekrar XP'ye dönmek istiyorsanız,Vista Önyüklecisini kaldırarak o bölümü XP/2000 görecek şekilde ayarlamalısınız.

Fakat kullandığım VIA chipsetli 2 anakart 'ta da böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Forumlarda özellikle nForce ve Intel chipset'li anakart ve Seagete harddisk kullanıcılarında Vista kurulu bölümü XP ile formatladıktan sonra sistemin "İşletim Sistemi Yükleme" hatası verdiğini yazdıklarını okuyorum.Bu da demek oluyorki winload.exe hala Vista'yı bekliyor .

*VIA chipset + Western Digital SATA harddiskimde aşağıdaki ayarı yapmadan istediğim gibi Vista üzerine XP ya da XP üzerine Vista kurabiliyorum.

*VIA chipset + Samsung IDE harddiskimde aşağıdaki ayarı yapmadan istediğim gibi Vista üzerine XP ya da XP üzerine Vista kurabiliyorum.

*Intel Chipset + Seagete SATA harddiskime Vista kurdum.Tekrar XP'ye dönmek istediğimde ise yine aşağıdaki ayarı yapmadan kuruluma geçtim.Yükleme işleminden sonra sistem tekrar başladı.Fakat VistaBootloader hala beklediği için sistem açılmadı.Mecburen Vista'yı kurdum.

Böyle bir sorunla karşılaşmamak için XP cd'si ile sistemi boot edin. Kurtarma konsoluna geçerek aşağıdaki komutu verin;

FIXMBR yazın ve ENTER'a basın.Ardından E yazarak tekrar ENTER'a basın.Artık sorunsuz bir şekilde XP kurabilirsiniz.

Önemli Not

FIXMBR kullanmadan XP'yi kurarsanız eğer açılışta sistem sizi hata ile karşılayacaktır.Böyle bir durumda tekrar Vista'yı kurmak zorunda kalacaksınız ve bundan sonra sistemi ne zaman XP cd'si ile boot edip kurmaya çalışsanız "BlackScreen" sorunu ortaya çıkacaktır.Yani XP cd'si önyükleme yapamayacaktır.

Bu durumda yapmanız gereken ise;

Vista DVD'si ile sistemi ile boot edin ve varolan tüm partition'ları SİLİN.Tabi önemli verileriniz varsa bir DVD'ye ya da FlashDisk'e yedekleyin.Partition'ları sildikten sonra XP cd'si ile boot edin ve kurtarma konsolunda FIXMBR işlemini gerçekleştirin.Kurtarma konsolundan EXIT yazarak çıkın.Sistem yeniden başlayarak tekrar önyükleme işlemine geçecektir.Şimdi XP'yi kurabilirsiniz.

XP'ye Dönmek için Vista üzerinde aşağıdaki ayarı yapabilirsiniz.

easybcd.png


indir
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
21B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Üst