windows 7

Microsoft'un Vista'dan Windows 7'ye geçişte kullanıcıları zor durumda bırakacağına dair iddialar internette dolaşıyor. Kullanıcılar Windows 7'ye yükseltme seçeneği ile ucuza geçmeleri durumunda şu anda kullandıkları Windows'u aktive etmeleri gerekip gerekmediğinden habersiz ve endişeli.
Bu endişenin başlıca nedeni, Houston Chronicle'dan Dwight Silverman'ın haberi... Habere göre Windows 7 RC'yi aktive edenler tam sürüm Windows 7'yi kurmak için eski Windows sürümlerini kurmak zorunda kalmayacak. Mevcut veriler ve programlar kurulumdan sonra WINDOWS.OLD klasörüne taşınacak. Fakat kullanıcılar Windows 7'yi tekrar kurmak istediklerinde ellerindeki yükseltme sürümünü tek başına kullanamayacak. Bunu yapmadan önce Windows XP veya Vista'yı kurup aktive etmeleri gerekecek. Yine Silverman'a göre esas sorun eski lisans iptal edilip yeni Windows 7 lisansı verileceği için eski sürümün gerektiğinde tekrar aktivasyonunda yaşanacak.
Windows Vista kurulumunda eski işletim sistemini kurduktan sonra aktivasyonu es geçerek yükseltme sürümünü kurmak mümkündü. İşte bu yüzden ortada eski sürüm işletim sistemlerinden kurulum gereksinimi ve aktivasyon konusunda bilgi kirliliği var. Dwight Silverman'ın Microsoft'taki kaynağını açıklamadığını, ama bu haber yüzünden Windows 7'ye yükseltme sürümü alarak geçmek isteyen pek çok kişinin vazgeçtiğini belirtelim ki durumun vehameti anlaşılsın.

Bilgi kirliliği dedik, bunun sebebi bir başka Microsoft yetkilisinin bu haberi direkt yalancı çıkartan açıklaması oldu. Harold Wong blogunda kendisine yağan sorulara toptan cevap vererek durumu netliğe kavuşturmak istedi. Wong'a göre Windows 7 yükseltmesi satın alanların, kurulum için sadece önceki işletim sistemlerinin orijinal sürümünü bilgisayara takması orijinallik kontrolü için yeterli olacak. Tabii ki bilgisayarda Windows Vista hali hazırda yüklüyse buna da gerek kalmadan yükseltme sürümü kurularak kolaylıkla Windows 7'ye geçilebilecek.
Microsoft'tan Wong'un açıklamasına karşın kullanıcılar gönül rahatlığıyla yükseltme sürümü satın almak için resmi bir Microsoft açıklaması bekliyor.