Windows 7 Gizli Mod Nedir? (GodMode)

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Windows 7 Gizli GodMode Nedir ?
Kullanıcıların, işletim sisteminin tüm denetim ayarlarına tek bir klasörden erişmesine olanak veren gizli (GodMode) özelliğinin keşfi, Windows tutkunlarını heyecanlandırdı.

Windows 7’de yeni bir klasör oluşturup, bu klasörün adının sonuna belirli bir karakter kümesi ekleyerek, fare imlecinin görünümünü değiştirmekten yeni bir sabit sürücü bölümü oluşturmaya kadar her şeyi yapabileceğiniz bir konuma sahip olabilirsiniz.

Bu hilenin Windows Vista’da da çalıştığı rivayet ediliyor, ancak uyarılar 32 bit Vista’da düzgün işleyen bu yöntemin işletim sisteminin 64 bit sürümünde çökmelere neden olabileceği yönünde.

“Gizlimodu”na girmek için yapılması gereken, yeni bir klasör oluşturup bu klasörün adını aşağıdaki gibi değiştirmek:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Bunu yaptıktan sonra klasörün simgesi Denetim Masası simgesine dönüşecek ve içinde pek çok ayar bulunacak. Windows’unuzu ölümsüzleştirmeyeceği kesin ancak tüm denetimlere ulaşmak için kullanışlı bir yöntem.

Microsoft’da bu özelliğin ayrıntılarını ve fikrin nereden geldiğini henüz açıklamadı.