Vitir namazının üçüncü rekatında neden tekbir alınır

Ömer
Yönetici
Vitir namazının üçüncü rekatında tekbir getirilmesinin sebebi nedir?

Vitir namazının 3. rekatında tekbir getirmenin amacı, Kuran'ı Kerim ayetleri ile kunut dualarının arasını ayırmaktır.

Hanefi Mezhebi itikatine göre vacip olan Vitir namazının üçüncü rekatında Fatiha ve Zammı Sureden sonra tekbir getirilerek, Kunut Duaları okunur. Üçüncü rekatta yapılan bu tekbir ve okunan Kunut Duaları vaciptir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Vitir namazını bu şekilde kılmışlardır. Sahabelerden de nakledilen kılınış şekli budur. Hz. Ali ve Hz. Ömer'de bu şekilde bu namazı eda etmişlerdir.

Bir rivayete göre, Peygamberimiz (s.a.v) üçüncü rekâtı kılacağı esnada Fatiha ve zamm-ı sûrey
okudu. Rükûya gideceği sırada Cehennemi gördü. Cehennem ehli kömür gibi sim siyah olmuştu.Ve Efendimiz bundan etkilendi. Peygamberimiz bu halde de kendisinden geçti ve elleri çözülüverdi. Hemen Cebrail (a.s.) geldi, Peygamberimizin üzerine Kevser suyundan döktü. Böylece Peygamberimiz kendine geldi. Tekbir alıp kunut dualarını okudu. Kunut duasında Cehennemden ve Cehennem ehlinden Allah'a sığındı. Ayrıca bakınız (Kunut Duaları)

Vitir namazının feyz ve faziletini Efendimiz (s.a.v) şöyle anlatmaktadır:

"Allah size bir namazı ziyâde kıldı ki, o namaz sizin hakkınızda kırmızı tüylü develerden daha hayırlıdır. İşte o namaz vitir namazıdır. O namazı yatsı ile şafağın atışı arasında verdi."
Ebû Dâvud, Salât:336.​
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst